Тема : Знайомство з головними героями роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» Мета: ознайомити учнів з образною системою роману , розвивати в школярів уміння працювати з цитатним матеріалом, давати аргументовані відповіді, виховувати в дітей уважних, зацікавлених читачів.
Хто з дитячих літ усвідомив, що праця – це закон життя, той завжди готовий на великі справи і у свій день знайде силу, щоб їх здійснити… Ж. Верн Хід уроку:
Літературна вікторина.
- Роман Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан» називають географічним романом ? Поясніть чому.
Сьогодні на уроці ми познайомимось з головними героями роману Жуля Верна і вирушимо у плавання, у світ захоплюючих пригод разом з ними. ( запис теми, епіграфа)
Я забула сказати, що перед уроком мені принесли листа. Виявляється цей лист прислав Негору. «Привіт від работоргівця! Я впевнений, що ви не вирушите у плавання, бо я порушив послідовність подій у романі і ви ніколи не зможете відновити її. І нещастя будуть переслідувати вас протягом усього уроку» Діти, нам потрібно довести, що ми уважні читачі і все ж таки розпочати наше плавання.
Називаються літературні герої, а учні визначають, чи вони є героями даного роману, сигналізуючи «сонечками» і «хмаринками» Дік Сенд, Скрудж, місіс Уелдон, кузен Бенедикт, Марлей, Геркулес, Негору, Прометей, капітан Халл, Джек, Робінзон Крузо, Остін, П’ятниця, Дінго
- Як називався корабель, на якому наші герої вирушили у плавання?
Пілігрим – це мандрівник у святі місця.
- Назвіть пасажирів цього корабля. - Знайти опис місіс Уелдон. - Знайти портрет кузена Бенедикта? - Яке враження складається про цих героїв? - Знайти портрет Негору . - Які думки викликає ця людина ?
- Розкрийте історію життя Діка Сенда, відому вам з перших сторінок роману, спираючись на слова – підказки. Дитячий будинок, штат Нью – Йорк, Ричард Сенді – Гук, річка Гудзон, з двома правими руками й двома лівими ногами, чотири роки, вісім років. - Хто і чому переймався долею хлопчика? - Як він ставився до своїх благодійників? - Як юнак визначив свою мету в житті ? - Зачитайте портретний опис Діка Сенда.
Знайдіть п’ять особистісних якостей Діка Сенда за описом його зовнішності. (діти називають, віконечка розкриваються) Міцний, рішучий, розумний, енергійний, завзятий.
( замалювання схеми)
- Про що одного разу вигуком сповістив Дік Сенд ? - Кого знайшли наші герої на напівзатопленому судні ? - Хто помітив, що собака із «Вальдека» веде себе дивно по відношенню до Негору ? - Що ми дізнаємось про нових пасажирів «Пілігрима» ? - Знайти опис нових пасажирів. - Який напис знайшли на ошийнику собаки ? - Як Дінго дав команді корабля зрозуміти, що літери «С.В.» щось означають ? - Які враження справляє Дінго ? - Яка страшна біда трапилась із капітаном Халом і його командою? - Як ви розумієте слова епіграфа ? - І ось такий день в житті Діка Сенда настав. Кому віддали перевагу у командування кораблем всі члени екіпажу ? - Чи легко було Діку Сенду прийняти пропозицію стати капітаном ?Щоб ви зробили на його місці ? - Хто цим був невдоволений ? - Отже, можна зробити висновок, що попереду наших героїв чекає безліч пригод.. Як вони їх подолають, ми дізнаємось із наступних уроків.
«2 лютого 1873 року китобійна шхуна «Вальдек» вирушила у плавання. Всі члени команди були дуже дружні, тільки кузен Бенедикт тримався осторонь і з неприязню зиркав на членів команди. Був на цьому кораблі і Дік Сенд, який був рідним сином місіс Уелдон. Що вже боягузливий був хлопчина. Одного дня команда «Пілігрима» врятувала напівзатоплене судно. На ньому було 5 негрів і собака Рекс. Дінго зразу накинувся на капітана Халла. Проте з судном «Пілігрим» сталося нещастя. Загинув їхній капітан і капітаном «Пілігрима» одноголосно обрали Діка Сенда.»
У млинок – кидаємо те, що розважило. У смітник - неправильний, на вашу думку, вчинок героїв. У валізу – що візьмемо в життя.
Чит р. 9- 16 .
Учнівська сторінка.
Тема : Знайомство з головними героями роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан»
Хто з дитячих літ усвідомив, що праця – це закон життя, той завжди готовий на великі справи і у свій день знайде силу, щоб їх здійснити…
Ж. Верн
Пілігрим – це мандрівник у святі місця.
- Розкрийте історію життя Діка Сенда, відому вам з перших сторінок роману, спираючись на слова – підказки. Дитячий будинок, штат Нью – Йорк, Ричард Сенді – Гук, річка Гудзон, з двома правими руками й двома лівими ногами, чотири роки, вісім років.
У млинок – кидаємо те, що розважило. У смітник - неправильний, на вашу думку, вчинок героїв. У валізу – що візьмемо в життя.
| |
| |
Переглядів: 958 | |
Всього коментарів: 0 | |