Тема: Загальні відомості про добу романтизму. Е.Т.А. Гофман. Короткі відомості. «Малюк Цахес на прізвисько Цинобер.
Мета: дати вiдомостi про добу романтизму, ознайомити з найвидатнішими представниками даного напрямку; розвивати читацький талант учнів та мислення, збагачувати й удосконалювати мовлення; виховувати вдумливого читача, повагу до духовних надбань людства.
«Мистецтво вчить в одній миттєвості бачити вічність, піщинці – величезний світ, в одній жменьці – безмежність, у чашечці квітки – небо» Блей. Хід уроку:
- Які асоціації викликає слово «романтизм»
- У вашому розумінні «романтизм» це щось незвичайне, пов’язане з пригодами, романтичним коханням, чимось казковим незбагненним. Проте чомусь письменники – романтики намагались утекти від дійсності у світ фантастики, екзотики, минулого, зосередитись на проблемах особистості її духовному житті. Тому ми повинні з’ясувати , які причини суспільства провели до розчарувань, визначити особливості романтизму та познайомитись із творчістю видатних представників.
Романтизм виник у той час, коли Європа пережила сильне духовне потрясіння i глибоке розчарування у зв’язку з подіями Французької революції 1789—1794 рр. та наполеонівськими війнами. Ставилося під сумнів переконання, що людині пiд силу перебудувати на краще суспільний порядок на основі розуму, i це пригнічувало стан людини. Революція не привела до суспільної гармонії, вона скінчилася розгулом насильства i кривавим .якобінським терором.. «Поети й письменники 19 ст – діти Французької революції» В. Гюго. «Захоплення революцією – факт особистої біографії письменників; розчарування – початок їхньої літературної біографії.» О. Карельський. Не вдалося ствердити свободу та справедливість i на багнетах наполеонівських солдатів. Так було завдано удару по вiрi в розум. Як пам’ятаємо, віра в людину — це гасло доби Просвітництва, від якої вiдштовхувся романтизм. Саме цим пояснюється глибоке розчарування, яке охопило багатьох митців – романтиків : «О, я не стар ! Но мир, безспорно, Был сотворен не для меня» Байрон. Воно знайшло своє відображення в песимістичному тоні та трагічному забарвлені їхньої творчості. Саме тут треба шукати витоки образу розчарованого в житті героя, оспіваного романтиками.
Романтичний герой – тираноборець, бунтар, одержимий «світовою скорботою», «несамовитий шукач життєвих насолод» Як правило, це виняткові характери, що діють за виняткових обставинах.
Філістери – задоволені життям і реальністю, не зазнають високих поривань, володарі світу, де цінуються матеріальні блага. Ентузіасти – глибоко духовні, щиро відчувають красу, над ними матеріальне не має влади, ведуть боротьбу із філістерами.
- Автор відносить свій твір до жанру казки. Які ознаки казки ви знайшли у творі ? - Чи є творі реальні події ? В чому їх особливість ? - Багато сторінок твору «Малюк Цахес» викликають усмішку. А як ви думаєте, цей твір серйозний. Свою думку аргументуйте. - Чому автор не міг відверто говорити про проблеми, які його турбували і застосував казковий жанр?
- Які події XIX ст.. стали поштовхом до появи романтизму ? - Назвіть основні риси цього напрямку. - В чому незвичайність особистості Е.Т. А. Гофмана ? - Чим зацікавив твір «Малюк Цахес» ?
(учні вибирають питання і дають на них відповіді)
З того, що ми сьогодні вивчили, мені справді допомогло…
Дібрати цитатний матеріал до образу Цахеса.
| |
| |
Переглядів: 474 | |
Всього коментарів: 0 | |