Тема: У пошуках сенсу буття і призначення людини. (Образ Фауста як втілення динамізму нової європейської цивілізації.) Мета: продовжити роботу над трагедією Ґете «Фауст»; поглиблювати навички аналізу твору, образу головного героя, порівняння образів-персонажів; розвивати навички логічного мислення, зв’язного мовлення, виразного та коментованого читання, переказу тексту, вміння синтезувати набутті знання, формувати естетичні смаки; сприяти вихованню активної життєвої позиції. Обладнання: тексти трагедії Ґете «Фауст» у перекладі М. Лукаша; репродукції малюнку Й. В. Ґете, літографії Е. Делакруа, офорта Рембрандта до твору. відеоматеріали але ми не можемо відмовитися від спокуси все ж таки пізнати її і зрозуміти. Й. В. Ґете
ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1) Цей твір є не що інше, як найпотаємніша сутність нашого століття. (Ф. Шеллінг) 2) «Фауст» Ґете — це найвеличніший витвір поетичного духу. (О. Пушкін, російський письменник.) 3) Трагедія Й. В. Ґете «Фауст» є найвищим досягненням його поетичного генія і до цього часу найбільш загадковим і неначе невідомим твором. (Б. Шалагінов, український учений-літературознавець.) — Що, на думку цих авторів, є найголовнішим у творі? (Філософська насиченість твору, висока поетична майстерність автора.) Сьогодні й ми з вами на уроці спробуємо доторкнутись до філософських глибин трагедії Й. В. Гете «Фауст» II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Всі цікаві історії з чогось розпочинаються. Історія доктора Фауста розпочалась з того, що Господь й Мефістофель (він же диявол) завели цікаву розмову на небі про людину. Відомо, що Мефістофель прийшов у народну легенду про Фауста, а з неї у трагедію Ґете з містерії, де виступав ворогом роду людського, опонентом Бога, необмеженим володарем анархічної сваволі, втіленням сили-силенної гріхів, низької плоті, страшних тілесних і фізичних страждань, самого пекла. м’я Мефістофеля складається з двох давньоєврейських слів: «Мефіз» — «руйнівник» і «Тофель» — «обманщик». Господь, зображений у «Пролозі» символізує глибокий просвітницький погляд на людину. Й ось перед читачем постає велична картина Всесвіту. З’являється Господь, щоб дізнатись про справи людські.
- Що ж говорить про людину Мефістофель?
Сцена «Ніч» — Чого Фауст уже досягнув у житті?
— Опишіть, яким ви «бачите» кабінет доктора Фауста.
(Демонстрація офорта Рембрандта «Фауст у своєму кабінеті», літографії Е. Делакруа «Фауст у своєму кабінеті».) — Чи точно відтворили художники відповідні моменти поеми? Чи відповідали ваші уявлення уявленням художників Коментар учителя. Кабінет зображено у чорних тонах. Це найбільш точно відповідає словам самого Фауста: «Я ще тут, в тюрмі-норі?». Стоси книг лежать до самої стелі, кругом знаходяться опудала тварин, скелети людей. Промінь світла намагається пробитися крізь вікно, але і він «зачах». Фауст ніби вперше бачить, в якому приміщенні він живе. Герою хочеться вирватися звідси. Але куди?
(Піднісши келих до губ, він раптом зупинився, почувши великодні хо-рові співи, що линули з церкви. Вони навіяли Фаустові спогади про дитинство, коли він був віруючим, голоси людей, що молилися, нагадали йому, що він не один страждає у цьому світі. Великдень — це свято перемоги над смертю, вос-кресіння усього живого, світлого. Фауст зрозумів, що люди самі повинні знай-ти спосіб, як зробити своє життя щасливим.) Сцена "За міською брамою":
- Чому городяни під час свята виходять за мури середньовічного міста? - Чи є різниця між ставленням до народу на святі Фауста та Вагнера? - Як відгукується старий селянин про допомогу Фауста його батькові під час епідерм чуми? - Чому Фауст не радіє цим похвалам? - Які сумніви знову гнітять ученого? - Яким шляхом прагне пізнати світ Фауст а яким — Вагнер?
Сцена «Кабінет Фауста» -Які почуття переживає Фауст? - Знайдіть у тексті слова, що підтверджують вашу думку. («Спізнаєш ти шляхи світил, збагнеш природи вічний рух, і в душу вступить повінь сил».) - Що бентежить Фауста, Чому він «знову нудьгує», «в душі задоволення знову не має» ? - Як Фауст перекладає фразу з Біблії?
- Як ви вважаєте, що первинне : слово чи діло?
- Кого викликає Фауст до свого кабінету ? - Чи вирішує Дух проблеми Фауста? - Як Фауст, зрозумівши, що він далеко зайшов, оберігає себе від потойбічних сил? Чи все він врахував? - Як в кабінет потрапляє Мефістофель? - Як відповідає Мефістофель на слова Фауста: «Хто ти є?». Прокоментуйте його слова. - Що пропонує Мефістофель Фаусту? («Коли знайду в розкошах щастя,— Нехай загину я в ту мить!» І тоді Фауст змушений буде гукнути: «Спинися мить! Прекрасна ти!». А Мефістофель забере його душу.)
♦ Коло ідей.
- Визначте риси характеру, притаманні Фаусту.
♦ Робота над текстом. - Що відбувається в Авербаховому склепі? - Хто належить до веселого товариства? - Як поводиться Мефістофель у даній ситуації? - Чи весело Фаусту в цій ситуації? - Знайдіть в тексті підтвердження цієї думки.
Сцена «Відьмина кухня»
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота з епіграфом. — У чому, на вашу думку, полягає схожість між Ґете і створеним ним образом Фауста? (Вони обоє були людьми активної дії, прагнули до знань.) 2. Підсумкова бесіда. — Чим, на вашу думку, образ Фауста може привернути увагу сучасного читача? (Своєю активністю, здатністю до дії.) — Які риси людини доби Просвітництва відобразилися в образі Фауста? (Нестримна жага навчання, самовдосконалення і розвитку, пошуки свого місця у світі, пошуки істини, сенсу буття.)
Служить цій справі заповідній — Це верх премудрощів земних: Лиш той життя і волі гідний, Хто б’ється день у день за них. Й. В. Ґете, «Фауст»
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Дібрати цитатний матеріал до образу Маргарити» Напишіть твір-роздум на тему: «Чого сучасна людина можна навчитися у Фауста?». . | |
| |
Переглядів: 2748 | |
Всього коментарів: 0 | |