Тема. Ш. Перро. Казка «Попелюшка». Мета: ознайомити зі змістом твору; допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст казки; розвивати навички виразного читання, переказу основних епізодів казкової історії; виховувати на прикладі характеру головної героїні кращі людські якості. Обладнання: портрет письменника, збірка його казок, ілюстрації до твору. Теорія літератури: літературна казка, герої твору (образи, персонажі). Лише той красивий і обличчям і душею, УНТ ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності школярів «Казки Шарля Перро» Трохи більше 300 років тому, в 1697 році, у Франції вийшла в світ чудова книга під назвою "Казки моєї матінки Гуски, або Історії і казки минулих часів з повчаннями". Книга, в якій було зібрано вісім казок, була присвячена одній з принцес французького королівського будинку. Не дивлячись на довгу, пишну і нудну назву книга виявилася дуже цікавою. І незабаром услід за принцесою багато-багато дітей і дорослих дізналися дивні і повчальні історії про працелюбну Попелюшку і про хитромудрого Кота в чоботях, про меткого Хлопчика-мізинчика і про жорстокосердного чоловіка по прізвиську Синя Борода, про нещасну принцесу, яка вкололась веретеном і проспала довгих 100 років. Всі ці народні казки вже були відомі, але автор "Казок матінки Гуски" переказав їх так цікаво і дотепно, що це сподобалося навіть витонченим придворним короля Людовика XIV. Автором цієї збірки був відомий письменник, член Французької Академії Шарль Перро, видний королівський чиновник. Коли Шарль Перро вирішив опублікувати "Казки матінки Гуски", йому було вже 69 років. Побоюючись кепкувань - адже Перро вважало свої казки просто милою дрібницею, не більше - він не вирішився поставити своє ім'я на збірці, тому книга вийшла в світ під ім'ям сина письменника - Д'арманкура, якому було у той час одинадцять років. Але так вийшло, що саме ця книга, якою автор посоромився дати своє ім'я, принесла йому всесвітню славу. Збірка казок мала приголомшуючий успіх, і незабаром з'явилося повторне видання, куди Шарль Перро додав ще три віршовані казки. У Росії особливо відомо сім казок з цієї збірки: "Червона Шапочка", "Кіт в чоботях", "Попелюшка", "Хлопчик з пальчик", "Осляча шкура", "Спляча красуня", "Синя борода". А чи всі ці казки ти знаєш? ІІ. Вивчення нового матеріалу
— З давніх часів і до сьогодні люди мріяли та мріють про справедливість, про те, щоб добро завжди винагороджувалося, а ті, в кого благородне серце, золоті руки й світла, незлостива душа, отримували в .житті щастя. Ці мрії відображувалися в казках, і одна з них — казка французького письменника «Попелюшка».
Удівець — чоловік, у якого померла жінка; чванлива — яка зневажає, презирливо ставиться до інших, удає із себе особу, поважнішу за інших; мачуха — нерідна мати; пасербиця — нерідна дочка лихий — злий; лахміття — подертий, зношений одяг; пишні шати — гарне, дороге вбрання, одяг; карета — критий візок, у котрий запрягали коней; ґанок — вхідні східці (рос. крьільцо); не маючи гадки — не знаючи й не підозрюючи; кучер — той, хто керує каретою, поганяє коней; щур — гризун (рос. криса); строкаті лівреї — різнобарвний одяг у слуг; овва — вигук здивування, інколи обурення; фанфари — труби, музичний інструмент; уклякли — застигли нерухомо.
- А тепер звернімося до імені героїні — Попелюшка. Як ви його розумієте? • Зазирнемо до Словника української мови, наприклад, Бориса Грінченка. Попіл — продукт згоряння дерева, вугілля та інших горючих матеріалів (рос. зола). Попільна, попелище — місце, куди викидають попіл або куди він зсипається. Попелюх — казковий герой, який у молодості сидів на попелі, а потім здійснив кілька подвигів і став царем. - Знайти опис Попелюшки - Як мачуха та її доньки ставилися до Попелюшки? («Мачуха зненавиділа пасербицю за її красу, бо поряд з нею її власні дочки здавалися ще огиднішими. Вона загадувала дівчині робити найбруднішу роботу — мити посуд, прати одяг, прибирати кімнату».) - Як дівчинка реагувала на всі кривди? Чому вона не поскаржилася батькові? (Попелюшка покірно зносила всі кривди. Вона не наважувалася поскаржитися батькові, оскільки знала, що той в усьому корився своїй лихій дружині, до того ж, не хотіла його хвилювати.) - Як доньки мачухи ставилися до Попелюшки? (Дуже ображали її, насміхалися з неї, змушували багато працювати.)
Пригадайте, які чарівні перетворення відбулися в казці, й поєднайте логічні пари:
Учитель пропонує учням увійти в роль героїв казки і розказати про бал від імені:
- Дізнатися, як принц відшукав Попелюшку.
ІІІ. Узагальнення матеріалу
Напишіть у дві колонки риси характеру, які на вашу думку, притаманні Попелюшці, а які — мачусі та її дочкам. Доброта, милосердя, злостивість, мудрість, невдячність, працьовитість, щедрість, безсердечність, , співчуття, скромність, чванливість,жорсткість, слухняність, відсутність смаку, , самовдоволеність, ввічливість, грубість, гордовитість.
• Чому, на вашу думку, сюжет про Попелюшку є таким популярним у світовій літературі? (Тому що в усі часи тема незаслужених страждань і несправедливого ставлення оточуючих, повага до працелюбства, гідна нагорода за важку працю і доброту була і залишається дуже важливою). - Як ви розумієте вислів, записаний на дошці?
Продовжте речення. • У казковій історії Попелюшки найбільше мене зворушило те...
1. Як ще звали Попелюшку? (Чорногузка) 2. Як звали одну із сестер Попелюшки? (Жавотт) 3. Скільки разів Попелюшка їздила на бал? (Двічі) 4. За кого вважали Попелюшку на балу? (За принцесу) 5. Чим Попелюшка пригощала своїх сестер на балу? (Апельсинами та лимонами) Яка із сестер Попелюшки трохи краще до неї ставилася? (Менша) 7. Де спала Попелюшка? (На горищі) 8. Чому Попелюшка не скаржилася батькові? (Той підтримував свою злу дружину) 9. Що сестри замовили для балу? (Наймодніші капелюшки) Хто зачісував сестер Попелюшки, коли вони збиралися на бал? (Попелюшка) 11. Чому сестри перед святом два дні не їли? (Щоб схуднути) 12. Як поставилася Попелюшка до сестер, які її кривдили, коли стала принцесою? (Пробачила їм негідну поведінку) ІV. Підсумки уроку Усі на світі казки закінчуються щасливо. Як сказав один з героїв фільму про Попелюшку: «Ніякі хитрощі не можуть зробити зле серце добрим і щирим. Зв'язки зв'язками, але ж і совість теж треба мати». V. Домашнє завдання Навчитися виразно читати й переказувати казку Ш. Перро, виділяти основні епізоди; зробити ілюстрації. | |
| |
Переглядів: 938 | |
Всього коментарів: 0 | |