Тема : Національний колорит та гумор в оповіданні Шолом - Алейхема «Хлопчик Мотл» Мета : з’ясувати особливості зображення долі головного героя в повісті, навчати школярів аналізувати твір, розвивати в учнів уміння аналізувати художній образ, розширювати знання про «національний колорит», «гумор» ; виховувати повагу до людей різних національностей. Чим зліше нещастя, чим скрутніша біда, тим міцнішими й відчайдушнішими стають герої Шолом – Алейхема, тим більше вони вірять в перемогу життя . В, Іванов. Я хочу, щоб вислухали мене самого. Шолом – Алейхем.
Хід уроку:
Чи замислювались ви над тим, чому багато «дорослих» і «серйозних» письменників звертаються до образів дітей ? Мабуть тому, що очима безгрішних дітей можна краще висвітлити світ дорослих з усіма його проблемами Ще видатний російський письменник Лев Толстой казав, що « у всі віки й у всіх людей дитина є зразком невинності, без гріховності, правди і краси». І ми сьогодні спробуємо визначити в чому секрет привабливості маленького героя.
- Знайдіть у тексті і зачитайте, як хлопчик Мотл сприймає весняний день . - Які висновки можна зробити про життя Мотла ? Чи має він щасливе, безтурботне дитинство ? - Яке чергове горе спіткало родину хлопчика Мотла ? - Як цю новину сприймає Мотл? - Як хлопчик сприймає розпродаж майна ? - Знайти в тексті відповідні епізоди. - Куди влаштовують на роботу Мотла і чи відповідають його заняття договору ? - Знайти опис хворого батька . - В чому трагізм долі цієї людини, де він згубив своє здоров’я ? - Які серйозні думки хвилюють хлопчика ? (роздуми над долею телички і людини) - Що зрозумів хлопчик, коли почув крик матері ? Як хоче її підтримати ? - Як змальовує автор сусідів родини кантора ? Як вони реагують на їхнє горе ? - Песя - Багатій Йося. - Менашиха - Як ви розумієте слова Мотла «Мені добре – я сирота» ? Невже він не розуміє, що трапилось в сім'ї ? - Що можна сказати про матір і брата Елю ? - На прикладі розділу «Мій брат одружується» розповісти про національний звичаї, обряди, традиції.
Національний колорит – сукупність психічних, етнічних ознак, що позначаються на мисленні і діях окремих персонажів і цілої спільноти.
- Скласти логічний ланцюжок подій майбутніх життєвих труднощів Мотла.
1 група. 1. Розповісти про «вигідну посаду» в будинку Лур’є з точки зору Мотла. 2. Дати оцінку подій з точки зору автора. 2 група. 1. Розповісти про напій брата Елі і ролі Мотла в цій історії. 2. Чи засуджує автор Мотла, що він «завалив» справу брата ? 3 група. 1. Як Мотл і брат Еля травили мишей на вулиці ? 2. Чому і ця справа у них не вигоріла ?
Довести, що Мотл має такі риси характеру.
Відшукати в тексті фразеологізми та прислів’я чи приказки . | |||||
| |||||
Переглядів: 1076 | |
Всього коментарів: 0 | |