Тема. «Ляльковий дім» — соціально-психологічна драма; її аналітична композиція. Особливості драматичного конфлікту та розвитку дії п'єси. Мета: розглянути твір як соціально-психологічну драму, з'ясувати особливості композиції, конфлікту; сприяти розвитку критичного мислення, розвивати уміння визначати жанр твору, його будову, художні особливості; виховувати загальнолюдські цінності: милосердя, взаєморозуміння. Тип уроку: поглиблений аналіз драматичного твору з використанням бесіди. Обладнання: портрет Г, Ібсена, тексти п'єси «Ляльковий дім».
...Весь наш дім був тільки великий ляльковий дім. ґ. Ібсен Хід уроку І. Оголошення теми і мети II. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Перевірка домашнього завдання. 2. Словникова робота. Повторити значення понять драма, соціально-психологічна драма, відкритий фінал, конфлікт, пафос, зовнішня та внутрішня дія. III. Сприйняття навчального матеріалу
У фіналі героїня йде від чоловіка, навіть кидає трьох дітей («Знизу чути гуркіт воріт, що зачинилися...»). Не дивно , що така кінцівка викликала бурхливу суспільну реакцію. Його героїню звинуватили в легковажності та нещирості, а автора твору — в прагненні обмовити шлюб і зруйнувати сім'ю. Багато хто вважав кінець драми неприродним, стверджуючи, що жодна мати не покине своїх дітей. Акторки відмовлялись грати «потворну» матір. За наполяганням однієї відомої німецької актриси Ібсен написав іншу кінцівку: в останній момент Хельмер широко прочиняє двері до дитячої кімнати, і Нора, побачивши своїх діточок, залишається. Але потім автор повернувся до першого варіанта. Отже, давайте розглянемо цей образ детальніше і з'ясуємо сутність морального максималізму в творі. 4. Робота з цитатами. Знайти цитати — відповіді на запитання: /. Перевірка знання тексту п'єси за питаннями. — Де відбувається дія п'єси — «Ляльковий дім»? (У затишній кімнаті адвоката Хельмера) — З кого складається сім'я адвоката? (Хельмер, дружина Нора, троє маленьких дітей).
— Що можна сказати про життя Нори в батьківському домі? — Що Нора розповідає про ставлення до неї батька? («Коли я жила вдома, з татом, він викладав мені
З'ясувати стосунки Нора — фру Лінне: Нора — Крогстад; Нора — Ранк.
— Як, на думку оточуючих, склалася доля Нори (фру Лінне), чи відповідає ця думка дійсності?
— Чому Крогстад шантажує Нору? (Бо на борговому зобов'язанні Нори дата підпису є пізнішою за дату смерті батька). — Чого бажає шантажист? (Високої посади в чоловіка Нори). — Чи йде назустріч дружині Хельмер? (Ні, більше того, він взагалі звільняє Крогстада, посилаючись на його низьку мораль).
Знайти сцену «Прощання». Що вас найбільше вражає? (Хельмер радіє з того, що вони врятовані, і готовий пробачити Нору, але Нора, побачивши сутність чоловіка і його ставлення до неї, йде з дому).
2. Робота над будовою твору. Зав'язка: з'ясування «злочину» Нори, шантаж Крогстада. Кульмінація: лист від Крогстада. Розв'язка: Нора йде із дому, відкритий фінал. Проблемні питання. — Як у творі взаємодіють зовнішній та внутрішній конфлікт? — У чому виявилося новаторство твору? (строго реалістичні картини буденного життя; максимальна простота; триєдиність дії: використання того ж самого помешкання; дія відбувається протягом доби). — Яка характерна риса драм Ібсена? Як вона проявилася у «Ляльковому домі»? (Драма — вирішення давнього конфлікту. Кожна п'єса ніби останній етап життєвої драми, її розв'язка. Найважливіші події відбулися в минулому, в передісторії п'єси. Всі герої мають таємницю, яка поступово стає відомою глядачеві. Інколи ця таємниця — історія самопожертви, як у Нори. При цьому вся п'єса перетворюється на картину розплати за те, що колись відбулося, — чи це злочин, чи помилка). — Які проблеми автор розкриває в п'єсі? (Недосконалість закону, правосуддя; безправне становище жінки; стосунки жінки й чоловіка в родині; ницість традиційних буржуазних норм моралі). Висновки. П'єса «Ляльковий дім» («Нора») розвінчує легенду про щасливе існування родини в буржуазному суспільстві. Фальш, лицемірство — сутність життя родини Хелмерів. Нора, ніжна мати і дружина, на перший погляд, оточена увагою й любов'ю чоловіка, але насправді вона для нього — іграшка, що не може мати ні власних поглядів, ні суджень, ні смаків. Чоловік ні про які серйозні справи розмов з нею не веде. Увага до Нори в Хельмера зовнішня, яка дає йому можливість відчувати власну перевагу. Він і не підозрює, що тягар усіх головних випробувань уже взяла на свої плечі дружина. Любов до батька й чоловіка штовхнули героїню на злочин — підробити підпис на документі. Нора все ще вірить, що чоловік її врятує, допоможе в конфлікті з Крогстадом, але сподівання не справджуються. Проаналізувавши п'єсу, ми можемо визначити її як соціально-психологічну драму. IV. Оцінювання й самооцінювання ДЗ.У чому, на вашу думку, головна цінність п'єси? | |
| |
Переглядів: 3584 | |
Всього коментарів: 0 | |