Тема. Головний закон джунглів і світ людей в повісті-казці Р. Кіплінга "Мауглі". Мета: з'ясувати сенс протиставлення світу звірів і світу людей у творі; поглиблювати навички аналізу художнього тексту; розвивати навички узагальнення прочитаного, виразного читання, логічного мислення; виховувати позитивні моральні якості учнів. Обладнання: текст казки Дж. Р. Кіплінґа «Мауглі»; словники літературознавчих термінів.
Джунглів Закони одвічні й нетлінні.., Дж. Р. Кіплінґ'' ХІД УРОКУ І. Актуалізація опорних знань
- "Недарма мати прозвала його Ленгрі (Кульгавим)". (Шер-Хан.) - "Для такої нікчемної особи, як я, всяка обгризена кістка - вже справжній бенкет". (Шакал Табакі.) - "А це я, Ракша (Сатана), відповідаю тобі! Людське дитинча моє". (Мати Вовчиця.) - "За своєї молодості він двічі потрапляв у ворожу пастку, а одного разу його жорстоко побили і кинули, вважаючи вже мертвим". (Акела.) - "Чорна тінь упала посеред кола... Вся чорна, як сажа, але з чудовими плямами на хутрі, які вилискували у світлі місяця, мов намальовані". (Пантера Багіра.) - "Мав право блукати скрізь, де йому заманеться, бо він їв лише горіхи, коріння і мед". (Балу.) - Лазив по деревах майже так само добре, як плавав, а плавав майже так само добре, як бігав". (Мауглі.) - "Вони нічого не пам'ятають. Вони чваняться, верзуть дурниці і думають, що вони велике плем'я, покликане зробити великі діла в Джунглях". (Мавпи.) - Він "то шугав, то погойдувався на крилах і оглядав Джунглі, шукаючи падла". (Шуліка Чіль.) - "У нього завжди повно-повнісінько різних історій, які він чув лише краєм вуха і до того ж дуже погано переказує". (Дикобраз Сагі.) - Він "лежав на гарячому прискалку, вигріваючись на південному сонці й милуючись своєю чудовою новою шкірою, бо останні десять днів він провів на самоті, міняючи шкіру, і тепер мав справді розкішний вигляд". (Пітон Каа.) 2. Вікторина "Чи уважними ви були читачами"? (Учні закінчують речення.) - Ім'я Матері Вовчиці... (Ракша.) -Тигра звали... (Шер-Хан.) . -Мати прозвала його... (Ленгрі.) -Ленгрі означає... (Кульгавий.) - Шакала звати... (Табакі.) - Мауглі з "вовчої" мови означає... (Жабеня.) -Учителя Мауглі звати... (Балу.) - Балу - це великий бурий... (ведмідь.) - Про викрадення Мауглі мавпами сповіщає... (шуліка Чіль.) - Лігво мавп знаходилося в... (Холодних Печерах.) - Владичне Слово Джунглів до звірів і птахів звучить... ("Ми однієї крові-ти і я".) - Великого пітона Джунглів звати... (Каа.) - Ватажка Вовчої Зграї звати... (Акела.) - Акела з "вовчої" мови означає... (Самотній Вовк.)
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
- Що таке Джунглі? Як ви розумієте це слово? (Джунглі - важкопрохідні деревно-чагарникові хащі, перевиті ліанами. Поширені в місцевостях з вологим тропічним кліматом і заболоченими ґрунтами.) - З ким із мешканців Джунглів ви зустрілися на сторінках твору? - Що ви дізналися про цих звірів? - На кого схожі звірі в джунглях? - Як називаються правила, за якими вони живуть?
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Слово вчителя. Як відомо, усі герої казки «Мауглі» живуть за законами джунглів. Звірі завжди дотримуються їх, якими б суворими вони не були. Порушення законів вважається ганебним вчинком і засуджується жителями джунглів.
• Закон Джунглів завжди чимось обумовлений. • Закон дозволяє звірам полювати на людину тільки тоді, коли вони вчать своїх дітей убивати. Але і тоді не можна убивати людину в тих місцях, де полює зграя. \ • Кожен звір, який обзавівся сім'єю, може покинути свою зграю. • Кожен звір має привести своїх дітей на Раду Зграї, щоб показати їх іншим. • Ніхто не має права убивати звірят. І • Усі джунглі твої. Ти можеш полювати дичину, яка тобі під силу, але ти не маєш права чіпати ніяку скотину, ні молоду, ні стару. • Віддай частину їжі кволому. , • У лігві — володарка Мати, право печери — за Батьком. • Слово вожака — закон для всіх.
2) Який із законів, на вашу думку, є найголовнішим? («Ми з тобою — однієї крові».) 3) Як ви його розумієте? (Цей закон говорить про те, що всі в природі рівні, тому мають допомагати один одному, піклуватися, а не ворогувати.) 4) Чи всі жителі джунглів дотримувалися законів? (В основному, всі. Лише тигр Шер-Хан весь час їх порушував.)
1) Чи бачили ви екранізацію казки або мультфільм про Мауглі? 2) Яке ваше враження від них? 3) Що є спільного між книгою та екранізацією? Чи є відмінності?
6. Слово вчителя. На жаль, світ людей зовсім інший. Тут є підлість, зрада, жорстокість, насильство. Люди часто вбивають звірів і птахів зовсім не тому, що голодні, а просто заради забави. Іноді вони навіть вбивають одне одного. Розум, здоровий глузд, справедливість часто відсутні в людському суспільстві. І це жахливо.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 2. Складання сенкану до образів звірів. Кожен член групи може за 5-7 хвилин скласти свій сенкан, після чого на основі індивідуальних складається сенкан групи. Сенкан складаємо за традиційною схемою: Іменник (тема) Прикметник_1 Прикметник_2 Дієслово_1 Дієслово_2 Дієслово_3 Авторське ставлення (вислів з чотирьох слів) Синонім до теми
2. Заключне слово вчителя. У казці «Мауглі» Дж. Р. Кіплінґ використав протиставлення (антитезу). Цей прийом допомагає йому розкрити сутність протиріч, які виникають між світом людей і світом звірів. Своїм твором автор змушує людину замислитися над власним життям, вчинками, їх наслідками. Письменник неначе закликає людство уважніше придивитися до мудрої матінки-Природи, повчитися у неї. Адже «Номо саріенс» теж є її часткою. V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підготуватися до письмової роботи.(Дібрати цитати до образів звірів)
| |
| |
Переглядів: 500 | |
Всього коментарів: 0 | |