Тема: Протиставлення образів пасербиці та мачухи і її рідної дочки як втілення суперечки добра і зла у казці С. Маршака «Дванадцять місяців»
Мета: поглибити знання учнів про драматичний твір, проаналізувати особливості образної системи твору; удосконалювати навички аналізу тексту, інсценізації; розвивати творчу уяву, логічне мислення; виховувати щирість, доброту, ввічливість.
Хід уроку.
- Організація навчальної діяльності.
- Етап орієнтації.
Заповнити віконечка будинку, де живе драматичний твір.
Драма
|
Драматичний твір
|
Ремарка
|
Монолог
|
Діалог
|
Гра « Чи уважний ти читач?»
- Коли розгортаються події в казці «Дванадцять місяців»?
- Де починаються події твору?
- Чому пасербиця перший раз опиняється в зимовому лісі?
- З ким вона там зустрілась?
- Хто заставив її йти в ліс вдруге?
- Хто допоміг пасербиці знайти проліски в зимовому лісі?
- Який чарівний предмет міг змінити пори року?
- На кого перетворились баба і її дочка?
- Етап визначення мети.
- Судячи із запитань, які щойно прозвучали, про кого ми будемо сьогодні говорити на уроці?
Сьогодні на уроці вже було сказано, що пасербиця опинилися в лісі через злих бабу і її дочку, а пізніше чомусь та ж баба і її дочка перетворились на собак, а пасербиця отримала чарівний перстень. Чому ж так сталося, що привело їх до цього? Над цим питанням ми будемо працювати в ході уроку.
- Запис теми уроку.
- Етап виконання плану роботи.
На вулиці зима, холодно, завірюха. Завітаємо в маленький будиночок, що на околиці міста. Баба викачує тісто, дочка сидить перед вогнем, перебирає кошики. А в цей час у зимовому лісі пасербиця зустріла солдата; вони розмовляли про дива, які трапляються в лісі.
- Чому ж пасербиця потрапила до лісу?
- Що означають слова солдата «Отож-то й амуніція в тебе другого строку. Мабуть , наскрізь продуває ?»?
Амуніція – сукупність речей, що складають спорядження військового, спеціальний одяг.
Сюжет - сукупність подій, що розвиваються послідовно і становлять зміст твору.
- Сусіди говорять про дівчину: « Сирітка нещасна! Робітниця – золоті руки.» . Що означають ці слова?
- Що про пасербицю сказала королева, коли вони вперше зустрілись?
- Які враження складаються у вас на основі цих слів про дівчину?
- Оцінка пасербиці бабою та її дочкою відрізняються від попередніх оцінок. Чим саме, ми дізнаємось, коли прочитаємо текст в ролях.
- Чи змінили ці висловлювання ваше ставлення до дівчини?
- Чому пасербиця вдруге потрапила до лісу?
- Розкажіть від імені пасербиці, що вона відчувала в зимовому лісі, вночі?
- Знайти в тексті її слова.
- Чому ж брати – місяці, які до того часу нікому не дозволяли навіть посидіти біля свого вогнища, погоджуються їй допомогти? Відповідь на це питання ви знайдете в тексті під час роботи в парах.
( завдання на картках – січень, липень, листопад, лютий
відповідь на це пасербиці.)
- Як пасербицю характеризують ці слова?
- Як зреагували на повернення дівчини баба і її дочка?
- Що свідчило про їхню підступність?
- Отримавши проліски, баба та дочка жалкують, що кошики замалі. Як це їх характеризує?
- Від імені мачухи, дотримуючись відповідної інтонації, розкажіть, як та обманювала королеву, що це вона знайшла в лісі проліски?
- Чи вдалося передати характер героїні?
- Що змусило бабу і її дочку зізнатися, що вони брехали?
- Який ще негідний вчинок вони здійснили? (називають пасербицю дикункою)
- Чому пасербиця відмовляється від усіх дарів королеви, що для неї було найдорожчим?
- Яка риса дівчини розкривається, коли вона відмовляється вказати дорогу до галявини?
- Як королева наказала розправитися з бідною сиротою?
- Чи тримала образу на королеву бідна пасербиця?
- Чи правильно я сказала, коли назвала пасербицю бідною? В чому її багатство?
- Робота з таблицею «Риси вдачі героїнь»
Порівняємо риси характеру пасербиці і баби та її дочки
Пасербиця
|
Мачуха і її донька
|
Добра
Хазяйновита
Щедра
Правдива
Милосердна
Ввічлива
Вірна своєму слову
|
Злі
Ледачі
Жадібні
Брехливі
Безсердечні
Грубі
Не дотримувались свого слова
|
- Етап контрольно – оцінювальний.
- Як бачимо, пасербиця мала всі добрі риси характеру, а баба і її донька - злі. Для чого автор протиставляє характери мачухи і її дочки з характером падчерки? Втіленням чого вони є?
- Якою, врешті - решт, була доля падчерки?
- А з якими тваринами асоціюються баба і її дочка?
- Що сталося з бабою і її донькою?
- Чи справедливо з ними вчинили?
- Чи є надія, що вони виправляться через 3 роки?
- Отже, що перемогло в казці : добро чи зло?
- Продовжте речення : «Краще терпіти зло, ніч чинити……..його»
- Як ви розумієте ці слова?
- Народне прислів’я говорить : «Сказка ложь, да в ней намек, добрим молодцам – урок» . Які уроки для себе ви винесли з цієї казки.
- В які казці ми зустрічались ще з таким сюжетом? (робота зі словом «сюжет»)
Придумайте власне продовження казки.
- Домашнє завдання.
1.Дібрати матеріали до характеристики королеви.
2.Намалювати портрети героїнь.
|