КОРОТКІ ВІДОМОСТІ ПРО ЧАРЛЬЗА ДІККЕНСА. ГУМАНІСТИЧНИЙ ПАФОС ПОВІСТІ «РІЗДВЯНА ПІСНЯ У ПРОЗІ»

КОРОТКІ ВІДОМОСТІ ПРО ЧАРЛЬЗА ДІККЕНСА. ГУМАНІСТИЧНИЙ ПАФОС ПОВІСТІ «РІЗДВЯНА ПІСНЯ У ПРОЗІ»

Мета: прослідкувати зв'язок між фактами біографії письменника і темами його творів, звернути увагу на визначальні принципи творчості (гуманізм, турботу про людину, милосердя), розвивати творчу уяву учнів, уміння орієнтуватись у прочитаному, аналізувати і робити висновки, виділяти головне, формувати гуманістичні ідеали: повагу до особистості, толерантність, здатність до співчуття.

Обладнання: портрет Діккенса, ілюстративний матеріал («Різдво в Англії», різдвяні листівки, муляж каміну, записи англійських колядок)

Принцип Добра завжди перемагає,

незважаючи на щонайневдячніші обставини і тяжкі перепони.

Ч. Діккенс

ХІД УРОКУ

І. Евокація (актуалізація знань)

Слово вчителя. Ми продовжуємо мандрівку в просторі й часі, але перш ніж вирушити до нашого наступного пункту призначення, давайте попрощаємося з героями А. П. Чехова і ще раз пригадаємо: заради чого він творив і писав, яку мету ставив перед своєю творчістю, якою хотів бачити людину? (Чесною, гідною, прекрасною, шанобливою, але не улесливою, небайдужою) Так, людина має нести світло. Це нелегко. Вона працює, метушиться, інколи страждає... Але існують особливі дні, коли людина зупиняється, перехоплює дух, замислюється. Найчастіше цими днями є свята.

• Якого свята ви очікуєте зараз? (Свято Миколая)

• Чого ви від нього чекаєте? (Солодощів, здійснення мрій, відпочинку, а ще — цим святом розпочинається ціла вервечка святкувань, і ці дні є особливо жаданими)

II. Усвідомлення

Отже, очікуючи на незвичайну пригоду, перенесімось на крилах фантазії у засніжену Англію... (Звучить «Меггу Спгізітаз»)

Нас зустрічають королівські гвардійці, прикрашена ялинка, очікує різдвяна вечеря.

• Що притаманне традиційному англійському Різдву?

1. Робота з ілюстративним матеріалом

Учні, розглядаючи малюнки, розповідають про національні традиції: родина прикрашає ялинку і весь будинок, запікається індичка, над камінами розвішуються шкарпетки, обов'язково розучуються й співаються колядки.

2. Бесіда

• Чому зображені на картинках люди усміхнені?

• Який настрій опановує вами, навіть коли ви просто розглядаєте малюнки і слухаєте колядки?

• Що означає вислів «дух Різдва»? (Прощення, радість, надія)

• Які християнські істини пов'язані з цим святом? (Це день, коли народився Спаситель, день, коли люди згадують про тих, хто потребує допомоги, день, коли всім прощають і бажають добра й миру)

3. Створення сенкану на тему «Різдво»

Методичний коментар. Це завдання спонукає розмірковувати над темою, розглянути її за різними ознаками. Алгоритм відомий:

1) тема;

2) означення теми двома прикметниками;

3) три дієслова, пов'язані з темою;

4) фраза, що виражає ставлення до теми;

  1. синонім або висновок до теми.

• Наприклад:

  1. Різдво.

2. Радісне.

3. Радіємо, вітаємо, даруємо.

4. Вся родина збирається разом.

5. Свято.

• Чи згодні ви зі словами одного з героїв «Різдвяної пісні...», що це день, «...коли всі людські серця ширшають, коли вся земля сяє від світла віри, надії на добро та щастя»? Чому? (Це справді незвичайний день. Усі в цей час очікують на дива, і вони трапляються. Усі бажають одне одному добра — і воно множиться. Чому люди не живуть так завжди?) Чарльз Діккенс усе життя особливо цінував Різдво. Сьогодні ми увійдемо у його світ і спробуємо зрозуміти, який він. Спробуємо осягнути, якою хотів бачити людину Діккенс.

4. Робота з портретом

• Яким був цей чоловік, якщо судити лише із зображення?

(Відповіді учнів про мудрість, зосередженість, серйозність

тощо)

Слово вчителя. Уявіть, що він був надзвичайно милосердним, чуйним, добрим. Життя не надто часто посміхалося письменникові: доводилося працювати ще з дитинства, відмовляти собі багато в чому. Але письменник вірив у чудеса, і вони в його житті траплялися (як тоді, коли він купив будинок мрій свого дитинства)

Зверніть увагу на тему й епіграф нашого уроку. Чи знаєте ви, хто такий оптиміст? Чи були в Діккенса життєві підстави бути оптимістом? Які ж перепони зустрів на своєму шляху письменник і як їх подолав? Які обставини заважали йому?

На ці запитання дасть відповідь наш друг — підручник.

5. Робота з підручником

5.1. Читання про себе з використанням систе/яи «Поміч».

Методичний коментар

Оскільки шестикласники ще не досить аргументовано можуть пояснити інформацію, яка суперечить їхнім поняттям, для них використовується спрощена система позначок:

V — якщо прочитане підтверджує те, що ви знаєте;

— — якщо прочитане відрізняється від того, що ви знаєте;

+ — якщо прочитана інформація є новою;

? — якщо ви хочете мати ширшу інформацію з цього питання.

5.2. Усвідомлення прочитаного.

Відповіді на запитання, сформульовані вище.

6. Словникова робота

Оптиміст — людина, яка ніколи не здається в полон життєвим обставинам.

• Назвіть причини, які не сприяли радісному погляду Діккенса на життя. (Бідність, робота в шестирічному віці, зміна професій, потреба всього в житті досягати важкою працею)

• Чи звернули ви увагу на назви творів Діккенса? («Пригоди Олівера Твіста», «Маленька Дорріт», «Домбі і син» — усе це імена. Складається враження, що Діккенс писав про добрих знайомих, настільки добре він знав їхнє життя і любив своїх героїв)

• Як епіграф нашого уроку ілюструє життя Діккєнса? (Він насправді оптиміст, і мав право сказати ці слова, тому що ніколи не здавався в полон обставинам)

7. Стратегія «Лови помилку»

Методичний коментар. Цей прийом роботи сприяє засвоєнню матеріалу в ігровій формі. Завдання — виправити фактичні помилки, пояснити, де саме помилка.

1. Діккенс народився у заможній родині.

2. Пішов працювати вперше у 6 років.

3. Діккенс зневажав дітей, що змушені були працювати.

4. Перше місце роботи Діккенса — лондонська газета.

5. Письменник забув про родину, коли розбагатів.

6. Став популярним письменником після смерті.

7. Романи Діккенса трагічні.

| 8. Скруджем називають качура, що любить купатися в грошах. 9. Щасливою може бути тільки людина з достатком.

8. Робота з підручником

• Які слова виділені курсивом у підручнику і чому? (Відомості про вдачу і гуманізм письменника)

• Що таке гуманізм? (Віра в людину, її можливості, її гідність, любов до людей)

• Чи всі люди заслуговують на любов і пошану? (Так, не всі ідеальні, є люди злі, але в тім-то й справа, що Діккенсу так хотілось, щоб усі людські серця розтанули, щоб недобрі стали чуйними й милосердними)

• Яку людину називають гуманістом?

III. Рефлексія

Доповніть фрази: І.Чарльз Діккенс стверджував, що не гроші роблять людину

щасливою, а... і

2. Діккенсу боліло горе всіх знедолених, бо...

3. Різдво — це свято... :

4. Диво можливе, коли...

5. Мені хотілося б виховати в собі...

6. На сьогоднішньому уроці я зрозумів.

• То чому ж саме Різдво цінував письменник? (Воно для нього — символ дому, родинного тепла, затишку; місця, де завжди чекає запалений камін, де на тебе чекають, де тебе зрозуміють, де тобі завжди раді)

IV. Оцінювання

V. Домашнє завдання

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури | Додав: uthitel (25.01.2020)
Переглядів: 383 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]