Тема : «Хто ж я такий, що досягти я мрії людськості не можу ?» . (Фауст i Мефістофель. Утілення в образi Фауста вищих духовних поривань людини та їх протиставлення скепсису та цинізму, уособлених в образі Мефістофеля.)
Мета: розкрити змiст духовнихних поривань Фауста, порiвняти образи Фауста й Мефістофеля, з’ясувати роль образу Мефiстофеля у художнійй структурi твору; розвивати навички аналiзу літературного образу, вміння порівнювати образи, навички коментованого читання, творчу уяву учню, самостiйнiсть мислення; виховувати потяг до духовних проблем, прагнення знайти смисл життя.
Тип: урок аналізу літературних образів.
Хід уроку Покинь нiкчемнi вороття - Пізнаєш, що таке життя... Гете «Фауст» 1.Організація навчальної діяльності. 2.Перевірка домашнього завдання. • Розкажіть про iсторiю створення «Фауста» Гете. Які твори й образи передували його написанню ? • Які ідеї Просвітництва знайшли втілення у творі? •Як змальовується людина та їi духовний світ у трагедії? • Г. Гейне назвав «Фауста» «поемою всесвiтноього масштабу». У чому це виявляється? • У чому полягає смисл суперечки Господа й Мефістофеля, поданої на початку трагедії? • Визначте жанрову своєрiднiсть «Фауста». Чому його називають і трагедією, і драматичною поемою ? 3.Етап орієнтації. - Чи можете зробити висновок, хто перемагає в спірному питання : Бог чи Мефістофель?
Проблемне питання : • Подумайте над змістом епіграфа: Чи зміг Мефістофель показати Фаусту « справжнє життя? Що він показав Фаусту? 6.Етап організації і виконання плану роботи
Сцена «Ніч»
- Зачитайте, як характеризує Фауст Вагнера до розмови з ним і після. Чи згодні ви з цією оцінкою ? - Чому венний вирішив покінчити життя самогубством ? - Що зупинило Фауста ? Сцена “За міською брамою”: - чому городяни пiд час свята виходять за мури середньовічного міста? - Як у цій сцені відобразились погляди поетів - ”штюрмерів» на природу i весну в житті людини? - Про що говорять міщани, як через їхні слова характеризується внутрiшнiй світ? - Чи є різниця між ставленням до народу на святі Фауста та Вагнера? - Як відгукується старий селянин про допомогу Фауста його батькові пiд час епідерм чуми? - Чому Фауст не радіє цим похвалам? - Які сумніви знову гнітять ученого? - Яким шляхом прагне пізнати світ Фауст а яким — Вагнер? Яка несподівана зустріч нагнітає напругу у творі? Сцена «Кабінет Фауста» • Якi почуття переживає Фауст? • Що він відчув пiсля того, як поспілкувався з людьми пiд час великого церковного свята? Як це характеризує героя ? - Що бентежить Фауста, Чому він «знову нудьгує», «в душі задоволення знову не має» ? - Яку роль виконує чорний пудель у цій сцені ? - Як Фауст перекладає фразу з Біблії? - Прокоментуйте фразу :«Спочатку була дія»! - Як ви вважаєте, що первинне : слово чи діло? - Кого викликає Фауст до свого кабінету ? - Чи вирішує Дух проблеми Фауста? - Як Фауст, зрозумівши, що він далеко зайшов, оберігає себе від потойбічних сил? ЧИ все він врахував? - Як в кабінет потрапляє Мефістофель? Коло ідей. - Визначте риси, притаманні «єству» Фауста. Які з них пов’язані з образом Мефістофеля?.
- Що відбувається в Авербаховому склепі? - Хто належить до веселого товариства? - Як поводиться Мефістофель у даній ситуації? - Як він підбурює чоловіків до пияцтва? У чому смисл цього підбурення. - Яку пісню співають чоловіки, випивши вина? Що додає ця пісня до характеристики людини? - Чи весело Фаустові в цій ситуації? Знайдіть в тексті слова. Що виражають його ставлення до подій ? (аналіз сцени «Відьмина кухня») 7.Етап контрольно – оцінювальний
(учні вибирають питання і дають на них відповіді)
8. Домашнє завдання. - дібрати цитати до образу Маргарити. - виписати афоризми з тексту. | |
| |
Переглядів: 392 | |
Всього коментарів: 0 | |