Тема. Термідоріанський режим. Мета: розглянути суть термідоріанського режиму на прикладі діяльності Директорії; проаналізувати зміст конституцій 1795, на основі матеріалу про італійський і єгипетський походи ознайомити учнів з особою Бонапарта; пояснити причини державного перевороту 18 брюмера; формувати в учнів навички порівняльного аналізу історичних документів; удосконалювати вміння і навички, необхідні при роботі над оцінкою історичної особи. Основні знання: державний переворот 9 термідора II року республіки; Конституція 1795 р. як символ влади нової буржуазії; внутрішня і зовнішня політика Директорії; умови приходу до влади Наполеона Бонапарта в 1799 р. Основні поняття й терміни: державний переворот; термідоріанський режим; Директорія; переворот 18 брюмера; консул. Основні дати й події: 22 серпня 1795 р.— прийняття нової конституції; 1796—1797рр.— похід військ Наполеона Бонапарта до Італії; 1798—1799 рр.— єгипетський похід військ Наполеона Бонапарта; 9 листопада 1799 р. (18 брюмера VIII року республіки) — державний переворот і встановлення консульства; Особа в історії: Наполеон Бонапарт. Обладнання: підручник, атлас - карта «Війни наполеонівської Франції 1799—1815 рр.», схема «Війни Франції проти другої коаліції».
Хід уроку:
- Які дії якобінців привели їх до краху?
Розглянути суть термідоріанського режиму на прикладі діяльності Директорії; проаналізувати зміст конституцій 1795, на основі матеріалу про італійський і єгипетський походи ознайомити учнів з особою Бонапарта; пояснити причини державного перевороту 18 брюмера
План уроку. 1. Термідоріанський режим. Конституція 1795 р. 2. Внутрішня і зовнішня політика Директорії. 3. Державний переворот 18 брюмера і встановлення консульства. Постановка проблемного завдання уроку. Чому стало можливим 18 брюмера Наполеона Бонапарта?
Розповідь учителя. Починаючи виклад нового матеріалу, учитель відзначає, що усунення якобінців від влади й падіння їхньої диктатури пов'язане з державним переворотом 9 термідора VIII року республіки, акцентуючи при цьому увагу учнів на понятті державний переворот. Державний переворот – заміна одного правителя іншим насильницьким шляхом.
Для 1 групи Економічні заходи термідоріанців 1. Було скасовано Закон про максимум цін. 2. Установлено повну свободу торгівлі, що привело до значного зростання цін. 3. Не допускалися будь-які обмеження вільного підприємництва. 4. На селі було поновлено продаж землі великими ділянками за високу ціну. Висновки 1. Термідоріанці: — виступали проти реставрації феодально-абсолютистських порядків; — використовували владу для свого збагачення; — вели боротьбу проти народних мас. 2. У країні почався розвиток капіталістичної економіки, вільної від залишків феодалізму. Для 2 групи Конституція 1795 р. (Прийнята Конвентом 22 серпня 1795 р.) За Конституцією 1795 р. 1. У Франції збереглася республіка. 2. Було скасовано загальне виборче право. 3. Вводився майновий ценз на виборах. 4. Законодавча влада належала двом палатам: •Раді п'ятисот, яка розробляла і пропонувала закони, •Раді старійшин, яка їх затверджувала. 4. Виконавча влада переходила до Директорії з п'яти осіб Для 3 групи Директорія (Влада Директорії проіснувала з 4 листопада 1795р. до 10 листопада 1799 р.) 1. Конституція 1795 р. надавала великі повноваження виконавчій владі — Директорії. 2. У складі Директорії щорічно змінювалася одна людина за жеребом. 3. Постійним членом за час її існування залишався Поль Баррас. 4. Директорія проводила внутрішню політику в інтересах найбільш заможних верств населення — буржуазії, яка нагромадила свої багатства в роки революції. 5. Зовнішня політика Директорії характеризувалася постійними війнами.
Директорія - особливої колегії з п'ятьох членів.
Попередньою конституцією 1791 року було введено загальне виборче право. Порівняти на основі демократичність 1 і 2 Конституції.
Зовнішня політика Директорії 1795 р. Після низки перемог, скориставшись суперечками між учасниками першої коаліції, Франція підписала мир із Пруссією та Іспанією, внаслідок якого до Франції було приєднано лівий берег Рейну, 1796 р. Наполеона Бонапарта Директорія призначила командувачем армії в Північну Італію. Квітень 1796 р. Почався похід «Італійської армії» Наполеона Бонапарта, що виявився успішним. За шість днів він розгромив сардинську та австрійську армії. 15 травня 1796 р. Між Францією та Сардинським королівством було підписано договір, за яким королівство потрапляло в залежність від Франції. 1798-1799 рр. Похід армії Наполеона (ЗО тис. вояків на 350 суднах) до Єгипту і Сирії з метою утвердитися на Близькому Сході, 1798 р.- Було створено другу антифранцузьку коаліцію у складі Великої Британії, Австрії, Росії, Туреччини, Неаполітанського королівства, щоби змусити Францію залишити завойовані території. Жовтень 1799 р. Наполеон Бонапарт покинув армію в Єгипті на свого заступника генерала Клеберта і повернувся до Парижа. Червень 1800 р. Австрійські війська було розгромлено в Італії у битві біля Маренго. 1801 р. Росія вийшла з другої антифранцузької коаліції, невдоволена політикою Австрії, та підписала союзницький договір з Францією.
Учитель пропонує учням скласти характеристику Наполеона за його висловлюваннями. Досягайте успіху; я суджу про людей тільки за результатами їхніх дій. Існують два важелі, якими можна рухати людей, — страх і особистий інтерес.
(підручник)
Підтвердіть або спростуйте наведені твердження. 1. Термідоріанський переворот привів до влади генерала Бонапарта. 2. Виконавча влада в роки термідоріанського режиму належала Директорії. 3. Конституція 1795 р. захищала інтереси нової буржуазії. 4. Укладення миру Франції з країнами другої коаліції зумовлене поразкою французької армії. 5. Директорія запросила Бонапарта до Парижа, щоб передати йому владу. 6. Переворот, учинений Наполеоном, називався «18 брюмера VIII року республіки».
(учні вибирають питання і дають на них відповіді)
У результаті проведеного уроку учні повинні з'ясувати такі моменти: — буржуазні завоювання Великої французької революції були закріплені Конституцією 1799 р.; . — політична й економічна влада перейшла до рук буржуазії; — термідоріанський режим не враховував інтересів усіх верств населення; — влада Директорії залежала від армії; — Наполеон Бонапарт виявив себе видатним полководцем, дипломатом і політиком.
Чит. § Підготувати повідомлення про Наполеона. | |
| |
Переглядів: 1050 | |
Всього коментарів: 0 | |