Тема : Північно-Східна Русь Великий Новгород.. ( 7 клас) Мета: Ознайомити учнів з особливостями розвитку Володимиро-Суздальського князівства і Великого Новгорода; розвивати вміння аналізувати історичні факти і події, сприяти розвитку зацікавленості в учнів до історії східних слов'ян. Тип уроку: комбінований. Обладнання: підручник, ЛСК, атлас історії середніх віків, картки-інформатори, Основні дати : 1147-перша літописна згадка про Москву. 1169-загарбання Києва військом Андрія Боголюбського.
ХІД УРОКУ: 1.Організація навчальної діяльності: 2. Перевірка домашнього завдання:
(біля дошки працює дві особи, а з класом можна провести гру)
3. Етап орієнтації: Ми продовжуємо знайомство з становленням державності в країнах Євразії епохи Середньовіччя. - І я пропоную вам пригадати етапи становлення держави в Київській Русі. (відповідь учнів) Після смерті Володимира Великого князювати став Ярослав Мудрий. Його князювання (1019-1054) вважається вершиною могутності Київської Русі. У по ярославську добу єдина доти держава почала розпадатись на окремі князівства. До середини 12 ст. руські землі поділялись на 15 князівств. Однак на цьому процес розпаду не припинився і на кінець 12 ст. карта стала нагадувати клаптикову ковдру. На поч.. 13 ст. існувало близько 50 земель-князівств.
Відкрийте атласи і знайдіть на карті назви князівств, що утворились.
Цей процес називається „політична роздробленість”
- Порівняйте ваші версії із визначенням в картках-інформаторах
4. Етап визначення мети. Отже, тема нашого уроку „Північно-Східна Русь. Великий Новгород”
(думки дітей) Після цього уроку:
5. Етап проектування: На уроці ми будемо працювати в групах, а історики-консультанти допоможуть нам у проведенні уроку. 6,Етап організації виконання плану роботи:
Один з центрів виник у Північно-Східній Русі, у межиріччі Волги і Оки. Навколо міст Ростова, Суздаля і Владимира-на-Клязьмі. Тут не було загрози половецьких набігів, адже степ розкинувся далеко, за непрохідними лісами. В Європі зростали і міцнішали міста, які вели безпосередню торгівлю з Новгородом та іншими містами Північно-Східної Русі. Пливучи по Волзі, можна було дістатись до Каспійського моря, до східних країн, що продати хутро, віск та інші товари. Давній шлях „із варяг у греки”, що збагачував Київ занепав. Найбільшим князівством було Володимиро - Суздальське князівство, яким правили Юрій Долгорукий, Андрій Боголюбський, Всеволод Велике Гніздо/
Ваше завдання : знайти в параграфі підручника відомості про цих князів і дати відповіді на питання: 1 Юрій Долгорукий.
- Хто був опорою князя і чим займався?
Прямуючи додому після зруйнування Києва, князь Андрій забрав з собою одну з київських святинь – мальовану у візантійському стилі ікону. Як свідчить літопис, дорогою додому коні, що везли візок з іконою, зупинились на околиці Володимира, і ніяка сила не могла зрушити з місця.. Князеві довелось ночувати серед поля. У ві сні Андрієві привиділась Богородиця, яка наказала йому заснувати церкву на цьому місці, а ікону відвезти до Володимира. Разом з церквою Андрій збудував на цьому місці князівський палац . Його резиденція дістала назву Боголюбово, а сам князь – прізвисько Боголюбський.
З давніх - давен у Новгороді склався своєрідний, відмінний від інших руських земель, устрій. Для Новгородців було звичним обирати собі князя. Князь був, передусім, головою військової дружини, яку приводив з собою. Новгородці могли прогнати князя, якщо вважали, що він погано захищає їх інтереси. Отже, князь був посадовою особою, яка підпорядковувалась віче. Віче – збори всього дорослого населення міста – було вищим органом влади у Новгороді. Велике боярство і заможне купецтво, що складали так звані „триста золотих поясів”, входили до Ради панів. Саме вони фактично тримали у своїх руках управління містом. Представником Ради панів були: архієпископ – владика, що скликав Раду і віче, зберігав у себе скарбницю Великого Новгорода; посадник – глава новгородського управління і тисяцький, котрий наглядав за міськими ремісниками і торговцями. 7.Етап котрольно - оцінювальний.
3.Повернемось до проблемного питання, поставленого на початку уроку : У чому позитивність цього процесу? 4.Знайдіть помилку: У Північно-Східній Русі влада князя була сильнішою, ніж у Південно-Західній. Особливо влада посилилась після смерті Юрія Долгорукого. Андрій Боголюбський передав владу своєму синові Всеволоду велике Гніздо. Володимиро - Суздальське князівство обминула політична роздробленість. 5. ГРА „Три речення” Передати 3 реченнями основні положення уроку. Виграє той, хто не порушить кількості і буде найточнішим. 8.Домашнє завдання:
| |||
| |||
Переглядів: 371 | |
Всього коментарів: 0 | |