ТЕМА: Монгольські завоювання. (7 клас) МЕТА: вияснити, як виникла монгольська держава і як відбувалося завоювання монголами сусідніх народів; формувати вміння визначати хронологічні межі подій, складати хронологічну таблицю, розвивати логічне мислення та мовлення; сприяти формуванню в учнів зацікавленого ставлення до подій світової історії. ТИП УРОКУ: комбінований. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: нойони, арати, нукери, курултай, чингісиди. ОСНОВНІ ДАТИ: 1206-проголошення Темучжина „Царем всесвіту”, 1241-вторгнення монголів до Центральної Європи. ХІД УРОКУ: 1.Організація навчальної діяльності. 2. Перевірка домашнього завдання.
3.Етап орієнтації, Спираючись на власні знання, пригадайте, хто такі кочівники і виясніть їх роль у розвитку світової історії. 4.Етап визначення мети. З давніх часів у світовій історії відбувалось переселення кочівників, які вирушали на завоювання сусідніх держав. Проте жодне з них не можна порівняти з тим ураганом, який пронісся у XIII ст.. від східних околиць Азіїдо Центральної Європи. У результаті цього було створено найбільшу імперію, що простяглася від Китаю до України. „ У небі єдине сонце, - промовляв її засновник Чінгісхан, - на землі єдиний правитель”.
(запис теми)
5.Етап проектування, Опанувати тему нашого у року нам допоможуть історики – хроністи та історики – консультанти, які мали випереджальне завдання, чекає нас робота в групах, робота зі схемами та хронологічними таблицями. 6.Етап організації виконання плану роботи.
У XII ст. степи на північ від Великого Китайського муру до самого Байкалу заселяли численні кочові племена, які займалися скотарством, Поступово виділились племена монголів, котрі підкорили інших кочівників. Частина монголів жила в лісах, займаючись полюванням і рибальством. А скотарі кочували від пасовиська до пасовиська і жили в повстяних розбірних юртах. Європейці часто називали монголів „татарами”, за назвою одного з племен, яке підкорили монголи.
Із раннього дитинства все життя монголів було пов'язано з кіньми. Один з мандрівників, котрий побував у монголів, писав, що вони „народжуються і виростають у сідлі та на коні; вони самі собою вчаться битися, тому що все життя їхнє проходить на полюванні”. Кінь для монголів був не лише засобом пересування, а й вірним другом на полюванні чи війн. Коні давали кочовикам м'ясо, шкіру та молоко.
Перед учнями завдання : Визначити особливості господарства і побуту монголів. (учні читають документ „Із подорожі у східні краї Гільома де Рубука” . Історія середніх віків. 7 кл. О. Карліна.)
Опрацювати фрагмент підручника і визначити риси соціального устрою монгольських племен і особливості їх об'єднання під владою Чингізхана.
Майбутній великий хан монголів народився між 1155 і 1167 р. У стародавній легенді про народження Темучжина говориться, що він був сином голубого вовка і дикої лані. У дійсності його батьком був вовк і дикої лані. У дійсності його батько був вождь одного з могутніх родів південних монголів. Батька майбутнього великого хана, коли хлопчику не виповнилося восьми років. Очолюване батьком об'єднання монголів розпалося. Коли Темучжин підріс, він зібрав дружину і приступив до відновлення влади батька. У драматичній боротьбі він неодноразово опинявся на крок від загибелі. Проте зумів об'єднати більшість монголів. Його вважали підступним і безжалісним, для досягнення мети міг використовувати будь-які засоби. Так, Темучжин не зупинився навіть перед вбивством брата, якого запідозрив у змові. У 1206 р. на курултаї (зібранні ) вождів племен, які визнали його владу, Темучжина проголосили Чингіс Каганом. („Царем Всесвіту”). Так була заснована монгольська держава. Помер Чингізхан 1227 року в Китаї, звідки його тіло з почестями перевезли до Монголії. Місце його поховання трималось у великій таємниці й тому невідоме і сьогодні. Використання сучасних детекторів, використання на гелікоптерах радарів й навіть знімки, зроблені супутниками з космосу, ніяких результатів не дали.
(учням даються картки із текстами в яких є помилки)
Підкоривши собі більшість монголів, Чінгісхан здійснив ряд перетворень, що зміцнили його владу, а згодом сприяли успіхам у завойовницьких походах. Зокрема, було запроваджено десяткову систему організації суспільства і армії. (пояснення ведеться за ЛСК) Усе доросле населення поділяється на тумени (10 тис. Осіб), тисячі, сотні і десятки. Десяток – це одна монгольська родина. На чолі кожного об'єднання стояли командири, які призначались із кращих воїнів. Було чітке підпорядкування нижчого вищому. Якщо хоча б один із десятку тікав з поля бою або зраджував свого хана, то покаранню підлягав увесь десяток і т. д.
2 група
3 група
У середині XIII ст. монгольське військо рушило на завоювання Іраку, Ірану та Близького Сходу, У 1258 році монголи здобули Багдад і знищили місто. Як уже говорилось, монголи утворили величезну імперію від східних околиць Азії до Центральної Європи. (демонстрація карти в атласі і пояснення по ній) - Чому монголи не перетворили Русь на частину своєї держави, а лише збирали з неї свою данину? - В середині XIII ст. Монгольська держава розпалась на 4 напівзалежні держави – улуси. Відкрийте атласи і знайдіть їх на карті.
- Якими були наслідки монгольських завоювань? - Звірте свої припущення з висновками на схемі. 7.Етап контрольно-оцінювальний. 1. За опорними словами відтворіть основні моменти уроку.
2. Рефлексія „Сьогодні на уроці.....” (учні вибирають питання і дають на них відповіді)
8.Домашнє завдання.
продовжили похід на Захід. Які б це мало наслідки?
| |||
| |||
Переглядів: 373 | |
Всього коментарів: 0 | |