Мета : Тріумф Грецької культури МЕТА: визначити причини розвитку та розглянути основні досягнення Грецької культури , розвивати уміння працювати з підручником та висловлювати свою думку, розширити кругозір учнів. Тип уроку: Урок-екскурсія ХІД УРОКУ 1.Організація навчальної діяльності:: 2.Етап орієнтації. - розкрийте значення поняття „культура” - назвіть відомі вам пам'ятки стародавньої культури . 3.Етап визначення мети: Культура кожного народу самобутня і неповторна, Але, мабуть тільки Стародавня Греція досягла такого розквіту науки, мистецтва, архітектури, що не тільки вплинула на культурний розвиток сусідніх народів, але й через тисячоліття продовжує дивувати людство. - І я зараз спробую вам це довести, Ви називаєте будь-яку галузь нашого життя, а я назву грецькі витоки цього явища.( слова, медицина, наука, поезія, література, драма, театр, архітектура, скульптура, математика) - Я, думаю, що встигла вас здивувати і зацікавити і хотіла б дізнатись, що чекаєте від сьогоднішнього уроку, що дасть вам вивчення цієї теми ? ( ЗАПИС ТЕМИ) 4.Етап проектування: Опрацюємо ми тему уроку у вигляді екскурсії до міста, якому панувала демократія і проводив свої реформи Солон. Це місто очолило боротьбу грецьких міст із перськими завойовниками. Що це за місто ? 5.Етап організації виконання плану роботи:
Як говорилось сьогодні на уроці, Греція мала найбільш розвинену культуру. Давайте визначимо причини цього явища.
Житель Афін писав про місто так: „Ти ідіот, якщо не бачив Афін! Якщо ж бачив і не відчув захвату, ти – віслюк, а, якщо за власним бажанням залишив його, ти верблюд.” Саме до цього прекрасного міста ми з вами і попрямуємо. Але афінські вартові великі патріоти свого міста. Вони відмовляються відкрити браму, доки ми не доведемо, що добре знаємо історію Греції. Щоб туди потрапити, потрібно дати відповідь на питання і отримати перепустку.
політичній ниві загрожував в Афінах суд черепків або ....
- До свої зошитів запишіть назви зупинок нашої екскурсії, що буде своєрідним планом нашого уроку. ЗУПИНКА 1 „ ЖИТЛО І АРХІТЕКТУРА” Екскурсоводами на цій зупинці будуть учні, які виявили найкращий рівень знань: 1 ЕКСКУРСОВОД : Якщо ви вперше опинились в Афінах, то побачили, що житлові будинки і громадські споруди відрізняються. Навіть багаті городяни будували житла невеликі. Двері кімнат відкривались у внутрішній дворик. Через ці двері будинок освітлюється і провітрюється. Виходячи на вулицю, афіняни обов'язково стукають зсередини у вихідні двері. Це туму що, вулички у місті дуже вузькі, і, відкривши двері можна випадково ними вдарити перехожого. Водночас театри, храми, стадіони зводяться великими і красивими. Бо весь свій вільний час греки проводять саме тут і прагнули прикрасити ці місця. - Храмів в Афінах будували дуже багато. В честь кого? 2 ЕКСКУРСОВОД : Найбільшим дивом того часу в Афінах був храм на честь покровительки цього міста – богині Афіни. Наказав його збудувати Перикл. Цей храм було названо Парфеноном, що в перекладі
означало „дівчина” . Мармурові будинки, різні за характером, утворюють мальовничу композицію. Немов виростаючи зі скелі, будівлі викликають в глядачів враження величі і природності. Біля входу Парфенон встановлено 11-метрову бронзову статую богині Афіни вкритий золотом шолом і вістря списа моряки бачать уже підпливаючи до порту. 3 ЕКСКУРСОВОД : А як не згадати про легендарну статую „Дискобол” відомого скульптора Мирона .Статуя уособлює уявлення греків про прекрасну, гармонійно розвинену людину. У руці у нього метальний диск
ЗУПИНКА 2 : „НАУКА І ФІЛОСОФІЯ” ВЧИТЕЛЬ :
АРИСТОТЕЛЬ Я найвідоміша людина в Греції. Освіту здобув у Афінській Академії. До речі навчальний заклад було названо Академією тому, що мій вчитель Платон розмовляв зі своїми учнями біля статуї легендарного героя Академа. Тому нас стали називати академіками, а нашу школу академією. Цьому навчальному закладу я віддав 20 років. Саме завдяки мені у мові появився вислів „відставати в навчанні”. Справ в тому, що у мене є звичка при пояснені нового матеріалу прогулюватись, а учні ходили за мною, траплялось, що хтось не встигав за мною, так і виник вислів „відставати в навчанні”. Я вважаю, що Земля є центром всесвіту, а світ створено із маленьких частинок-атомів. ПЛАТОН. Я був засновником першої в світі Академії. В академії займались філософією, математикою, астрономією, літературою, законодавством. Я вважав, що світом правлять ідеї. І людина ніколи не зможе зрозуміти божественного задуму. ДЕМОСФЕН . В усьому світі відоме ораторське мистецтво, тобто вміння говорити красиво і переконливо. Опанувати це мистецтво я прагнув з дитинства. Але мав слабкий, гаркавий голос і дуже соромився людей. Тому виголошував перші промови під шум води, набравши в рот камінців, щоб додати голосу гучності і позбутися гаркавості. Згодом став улюбленим оратором афінян. Жив у бочці, бо вважав, що багатство і розкіш не головне в житті людини. ГІПОКРАТ. А я був відомим лікарем. Умів точно встановлювати діагнози і призначав лікування. Саме мною було придумано клятву, де я, як лікар, найвищою цінністю ставлю життя і здоров'я людини . До цього часу всі лікарі, коли закінчують навчання промовляють цю клятву.
- Бачимо, що наука в Греції була надзвичайно розвинена. Що здивувало вас в оповідях відомих вчених ? - А ще в Греції дуже цінували розум і дуже любили загадувати загадки. Спробуймо і ми розгадати загадки, які дійшли до нас з давньої Греції. 1.Я-чорна дитина блискучого батька, птах без крил. Я здіймаюсь до небес, ледь розчинившись, зникаю в повітрі. Хто я ? 2. Коли ти дивишся, я теж дивлюся на тебе, але не бачу, тому що в мене немає очей. А я хто? 3 ЗУПИНКА „ ЛІТЕРАТУРА І ТЕАТР”
А зараз пройдемо на зібрання відомих драматургів і літераторів. І нашою наступною зупинкою буде зупинка „Література і театр”, де працюватиме читацький клуб. Ви ознайомитесь із відомими драматургами і поетами про яких мова йде у вашому підручнику на ст.. 189-190. А потім поділитесь враженнями про них. ( О. Бандровський. Історія Стародавнього світу. 6 кл.)
-А тепер узагальнимо наші знання про давньогрецьку літературу і театр у вигляді гри „Вірю не вірю” Я говоритиму твердження, а ви скажете вірите мені чи ні і поясните чому :
6. Етап контрольно-оцінювальний: 1. „Це знав, а це ні” (біля пунктів плану, які є зупинками учні ставлять + або – і пояснюють, що було відому до уроку. А що почули вперше на уроці) 2 . Продовжте речення : „Найбільш з почутого на уроці вразило, запам'яталось.............” 7. Домашнє завдання: Завжди після екскурсій екскурсанти записують свої враження у „Книзі відгуків і пропозицій”. Тому пропоную вам записати свої враження про екскурсію у власні зошити. | ||
| ||
Переглядів: 331 | |
Всього коментарів: 0 | |