Тема. Утворення української козацької держави — Гетьманщини. (8 клас) (Презентація додається) Мета: розкрити початок процесу утворення Української держави; розглянути політичний, адміністративно-територіальний та військовий устрій Української козацької держави; схарактеризувати внутрішню та зовнішню політику держави; розвивати навички аналізу схем; сприяти вихованню поваги до державотворчих традицій українського народу, героїв Національно-визвольної війни. Основні терміни та поняття: Гетьманщина, Військо Запорозьке, державні клейноди, Генеральна (Військова) Рада, старшинська рада.
Хід уроку:
Оскільки ви зараз працюєте над темою « Національно –визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої середини 17 ст.», то розпочне наш урок гра « Колесо історії», яке покотить нас стежками козацької слави. Гра «Колесо історії»
Розшифрувати слово Наливайко
Б. Хмельницький , П. Конашевич – Сагайдачний, М. Потоцький, Д. Вишневецький. ( козацькі керівники, польний гетьман). 7. Упізнай історичного діяча Ця людина — особа історична й легендарна, нащадок дрібного українського шляхтича. Місце його народження пов’язано з Черкащиною. Здобув ґрунтовну освіту, знав декілька мов. Брав участь у битві на Цецорський полях, після якої потрапив в турецький полон. На власному досвіді переконався в свавільстві поляків. Очолив національно – визвольну війну українського народу проти польського гніту. (Богдан Хмельницький )
( слайд)
Розшифрувати слово Корсунь
- В якому році був прийнятий Зборівський договір ? Назвіть його умови. 8 серпня 1649 рік 1. Кількість реєстрових козаків збільшувалась до 40 тис. 2.Визнавалась влада гетьмана в межах Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств. 3. Польський уряд позбавлявся тут права тримати свої війська. 4. Оголошувалась амністія учасникам війни. 5. Селяни, які не потрапили до реєстру мали повертатись на свої землі. - Покажіть на карті територію, які відійшла під владу Б. Хмельницького після Зборівського договору.
Дійсно, внаслідок переможних битв 1648 -1649 років та Зборівського договору значна частина територій колишнього Київського, Брацлавського та Чернігівського воєводств перейшла під владу Богдана Хмельницького. слайд - Що тепер слід було робити Богдану Хмельницьку на цих землях? Давайте спрогнозуємо його діяльність. (розмова з польським посольством, яке очолив Адам Кисіль, де гетьман сформулював остаточну мету війни - програма розбудови Української держави)
Так, головним завданням тепер було утворення Української козацької держави. В історичній науці цю державу , а також її територію називають Гетьманщиною. (запис теми уроку) Гетьманщина – це українська козацька держава, заснована Б. Хмельницьким у ході національно – визвольної війни українського народу проти польського гніту у 1648 – 1654 роках. слайд - Що ви чекаєте від цього уроку? Про що б хотіли дізнатись?
слайд В кінці уроку дамо відповідь на проблемне питання: Історики Росії та Радянського Союзу вбачали в Запорізькій Січі тільки військову організацію українського козацтва, але сучасні українські дослідники на основі комплексного підходу до вивчення української козацької держави зробили ґрунтовні висновки, що козацька держава періоду Б. Хмельницького мала всі характерні для будь-якої держави ознаки. - Опрацювавши матеріал теми, ми з’ясуємо, чи є підстави стверджувати, що утворення Б. Хмельницького було державою .
слайд
Посол Венеції Альберто Віміна озирнувся. Що ж, незабаром він повернеться на батьківщину... Та хоч переговори з Хмельницьким уже в минулому, проте його місія ще не завершена. Адже мусить Віміна звітувати Венеційському сенату про результати своєї подорожі. Отож: дорогою, маючи достатньо часу для роздумів, пригадував посол усі подробиці свого перебування в Україні. Поглядаючи на гетьманський подарунок, згадав, як приймав його Хмельницький у своїй столиці: «Усім, хто входить до його кімнати, він тисне руку і всіх просить сідати, якщо вони козаки. У цій кімнаті немає ніякої розкоші, стіни без будь-яких прикрас. У кімнаті були тільки грубі дерев'яні лави, вкриті шкіряними подушками. Дамаська запона протягнута перед невеличким ліжком гетьмана; у головах його висить лук і шабля - єдина зброя, яку він звичайно носить. Стіл вирізняється не більшою розкішшю,..., проте гетьманський стіл багатий на добрі й смачні страви». Чимало незвичайного для себе побачив у козацькій державі Альберто Віміна, який у червні-серпні 1650 р. провадив переговори з гетьманським урядом про можливий союз України й Венеції в боротьбі з Туреччиною. Повернувшись додому, він склав письмовий звіт, де докладно розповів про життя козаків та, зокрема, про особливості козацької держави, що її визначав як республіку. Республіка – (суспільна справа) форма правління, за якої вища державна влада належить вибраним на певний термін органам влади А першочерговим завданням для себе Б. Хмельницький поставив створення органів державної влади.
(демонстрація слайдів) Найвищим законодавчим органом держави, тобто органом який видає закони, держави стала Генеральна рада - загальна рада всього війська. Оскільки такі ради відбувалися бурхливо, обговорювати справи на них було важко. Тому скликалися вони зазвичай лише для схвалення заздалегідь підготовлених рішень. Так, наприклад, 12 червня 1648 р. Хмельницький скликав Генеральну раду в козацькому таборі під Білою Церквою, щоб винести ухвалу про відмову від наступу І відрядження посольства до Варшави. Рада, на яку зійшло ся 20 тис. козаків, відбувалася дуже напружено й тривалі 7 годин. Урешті Хмельницькому вдалося схилити її учасників до винесення ухвали. З часом значення Генеральної ради настільки зменшилося, що незабаром її взагалі перестали скликати. Роль Генеральної ради перебрала Старшинська рада, що складалася з полковників і генеральної старшини Поступово склад Старшинської ради розширився за рахунок представників міст, шляхти, духівництва: старшинська рада мала широкі повноваження: розглядала всі питання міжнародної політики, зокрема миру і війни затверджувала міські привілеї та смертні вироки тощо. Генеральний уряд на чолі з гетьманом. Центральний уряд молодої держави очолював гетьман. В його руках зосереджувалась виконавча й судова влада Він, зокрема, скликав Генеральну і Старшинську ради, видавав універсали, слайд брав участь у судочинстві (саме при гетьманові діяв Генеральний військовий суд), опікувався фінансової системою, за рішенням ради розпочинав війну, провадив мирні переговори, керував дипломатичними зносинами іншими державами та розвідувальною службою, був головнокомандувачем збройних сил.
Керувати всіма справами внутрішнього управління й зовнішньої політики гетьманові допомагав уряд - генеральна старшина, що фактично виконувала функції кабінету міністрів і водночас - генерального військового штабу. Хто входив до її складу? З’ясуємо за допомогою схеми у ваших учнівських сторінках Слайд
Генеральний писар – це..
- Показати на карті Чигирин – столицю Гетьманщини ( Черкащина)
Самостійно ознайомитись з матеріалом ст.. 106.
Слайд На визволених скасовувався польський адміністративний устрій. Було ліквідовано полки, а замість них створювали воєводства зі своїм територіальним поділом. У 1654 (1649) році всю територію Гетьманщини було поділено на 18 полків. Кожен полк очолював хорунжий. Полковник зосереджував у своїх руках військову, судову та адміністративну владу на території полку, тобто був не лише військовим керівником, а й мав владу над усіма жителями полку. Територія полку поділялася на 10-20 і навіть більше тисяч. Сотні, як і полки, різнилися площею та чисельністю. Адміністративними центрами сотень були міста, містечка й великі села. Військово-адміністративну владу на території сотень здійснювали обозні..
Слайд
Розглянемо перетворення які Б. Хмельницький провів в армії, судочинстві, фінансах та економіці 1група . 1. Охарактеризуйте українську армію. 2. Чи є підстави стверджувати про те, що було створено мобільну, дієву армію на чолі з талановитим полководцем Б. Хмельницьким ? 2 група. 1. Якою була фінансова система Гетьманщини та судочинство? 2.Про що це свідчило ? 3 група . 1.Які зміни відбулись соціально – економічному житті? 2. Як ви оцінюєте таку політику Б. Хмельницького?
Ось як описував запорожців француз Боплан: «В них немає нічого простацького, крім одежі. Вони дотепні й проникливі, вибагливі й щедрі, не жадні до багатства, але страшенно цінять свою свободу; мідні тілом, легко зносять жар і холод, голод і спрагу. На війні витривалі, відважні, хоробрі і навіть легкодушні — бо не цінять свого життя. На зріст гарні, проворні, сильні, з природи
Козаки мають добре здоров'я і навіть мало підлягають хворобам; від хвороби вмирають дуже рідко, хіба в дуже великій старості; здебільшого кінчають життя на ложі слави — вбиті на війні».
Описи українських воїнів польським очевидцем: «Холопи всі однакові, в сірім одязі, рідко хто синім або червоному. Шкіра на тілі, я кора на дереві, і зневага життя незвичайна. Є що бачити!».
Вислів турецького султана: «Коли сусіднє панство повстає проти мене, на обидва вуха сплю, а коли козаки - мушу одним вухом слухати».
Серед козаків був поширений вислів « Бий, стріляй мене просто у груди, а я оцю саму кулю тобі назад відкину» Не диво, що, почувши такий вислі від козака, вороги вважали їхню хоробрість «українськими чарами», які не рідко кидали їх у жах.
Жодна держава в світі не можне існувати без зовнішньої політики. Якою ж була зовнішня політика, ви спробуєте визначити самі, використовуючи «Низку слів наперед» Слайд Події в Україні, розголос, іноземні держави, сприйняли не однаково, Австрія, Іспанія, Південна Німеччина, ворожість, Венеція, Англія, Голландія, Швеція, князівства, неприхований інтерес, співчуття. Швеція, допомога, війна, Річ Посполита. Московія, Валахія, Молдова – слова, підтримка, діло, не спішили. Хмельницький, союзник, початок 1648 р. Кримське ханство. Дружні відносини, Валахія, католицька Венеція. Особливе місце, Туреччина, угода 1649 рік, українські купці, вільне плавання, безмитна торгівля. Активна зовнішня політика, міцні позиції, Україна, світ.
Поміркуйте, чи можна твердити, що зовнішньополітичні відносини Гетьманщини визначалися принципом: «У держави немає постійних друзів і постійних ворогів, а є постійні інтереси». Відповідь обґрунтуйте.
Здібності Б. Хмельницького як політика виявилися в тому числі і в його вмінні згуртувати навколо ідеї національного визволення своїх соратників Іван Богун — військовий і політичний діяч, один з найвидатніших діячів епохи Б. Хмельницького, полковник кальницький (вінницький). Брав участь від 1648 р. у всіх битвах Визвольної війни. Під Берестечком у 1651 р. був наказним гетьманом. Розстріляний поляками під Новгород-Сіверським під час походу правобережного гетьмана Тетері разом з поляками на Лівобережну Україну в 1664 р. Максим Кривоніс — черкаський полковник, один із найближчих сподвижників Б. Хмельницького. Прославився у походах на Крим і Туреччину, герой Визвольної війни 1648—1654 рр. Керував селянськими загонами, брав участь у всіх битвах війська Б. Хмельницького. Помер від чуми під час облоги Замостя. Подвиги Кривоноса оспівано у народних піснях. Филон Джалалій — полковник прилуцький, з татарського роду. Один із найближчих помічників Б. Хмельницького, учасник багатьох битв, починаючи з 1648 р. Виконував важливі дипломатичні доручення, очолював українське посольство до Стамбула 1648 р. , Максим Небаба — військовий діяч Хмельниччини, міщанин з м. Коростишева. З 1648 р. — полковник чернігівський. Загинув у бою під Лоєвом 1651 р. з польсько-литовським військом князя Я. Радзивілла.
- Чому історики, поціновуючи значення Хмельницького, твердять, що з усіх аспектів діяльності гетьмана найцікавішим є державотворчий? Слайд - Щоб дати відповідь на проблемне питання, давайте з’ясуємо ознаки держави. • політична владу, • територію, • політико-адміністративний устрій, • право, суд і судочинство, • фінансова систему та податки, • соціальна структуру населення, • власне військо, • активна зовнішню політику. Слайд
На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було.. 8. Підсумок уроку
Вітри гули віолончеллю, писали пальми акварель. Я вчора бачила ту скелю, де був прикутий Прометей. В країні гордій і гористій ця скеля сива, як Софокл. ЇЇ показують туристам, туристи дивляться в бінокль. Тут берегів амфітеатри і море міниться від барв. О Прометею! Варто?! – Варто! – Так він мені сказав з – за хмар.
| |
| |
Переглядів: 649 | |
Всього коментарів: 0 | |