Тема: Київська Русь за наступників Ярослава Мудрого. Володимир Мономах. ( 7 клас) Мета: Ознайомити учнів з особливостями періоду історії Київської Русі за правління синів Ярослава Мудрого та онука Володимира Мономаха, сформувати уявлення про міжусобні війни між Ярославичами та про кочівників-половців, вияснити значення боротьби з ними; розвивати вміння аналізувати історичні факти та події, вдосконалювати навички роботи з підручником та історичними текстами; виховувати інтерес до історії Київської держави. Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок, Вид заняття: лабораторна робота. Обладнання: підручник, історичні тексти, дидактичні картки, ЛСК. ХІД УРОКУ: 1.Організація навчальної діяльності. 2. Перевірка домашнього завдання. Фронтальна бесіда:
3.Етап орієнтації, - Згадайте в якому році помер Ярослав Мудрий ? - Пригадайте імена синів цього князя? - Спрогнозуйте долю Київської Русі після смерті Ярослава Мудрого, виходячи з того , що синів було багато, а вся Європа у цей час перебувала в стоні політичної роздробленості? 4.Етап визначення мети. Ярослав Мудрий по собі залишив синів. Як справились вони з нелегким завданням правити державою, чи вистачило в них мудрості продовжити справу батькову, чи здатні вони були відмовитись від особистих інтересів заради державних справ. Про це ви дізнаєтесь під час уроку. ( запис теми уроку) 5.Єтап проектування, Урок наш пройде у вигляді лабораторної роботи, тобто ми сьогодні опрацюємо сторінки підручника та історичні документи, самостійно зробимо деякі висновки. 6.Етап організації виконання плану роботи.
- Опрацюйте текст „Літопису Руського” і визначте, який принцип престолонаслідування встановив Ярослав Мудрий ? (Р. Лях. Н. Темірова. Історія України. 7 кл. Ст.. 173.) - Виразіть цей принцип через схематичне зображення.
- З якою метою було встановлено саме такий принцип ? - Користуючись текстом даного літопису, з'єднайте стрілками на картках імена синів з назвами земель, які їм належали.
- Пригадайте історію стародавнього Риму і скажіть, що таке тріумвірат ? - Порівняйте правильність своїх відповідей із визначенням на картці № 2
Отже, можна зробити висновок, що за часів Ярославичів на Русі було встановлено тріумвірат. Проте, таке положення речей довго не тривало і через 15 років ситуація почала змінюватись ?
(правління Ярославичів та половецькі набіги)
Про небезпеку половецьких набігів ми дізнаємось із літописів.
Для успішної боротьби з половцями треба було об'єднати зусилля багатьох князівств. Для цього було вирішено зібрати у Любечі під Києвом князівський з'їзд у 1097 році. Про хід з'їзду і про боротьбу з половцями ви дізнаєтесь після роботи в групах. 1 група : 1. Знайдіть відповідний опис цього з'їзду і повідомте про його результати. 2. Підтвердіть свою думку цитатою з літописного документу. (ст.173. вищезгаданого підручника)
2 група : 1. На чиїй стороні були переваги ? 2. Хто очолив руські війська 7 3 група : 1. Яких заходів було вжито для оборони від половців ? 2. Яке значення цього з'їзду ?
Організатором і активним учасником боротьби з половцями став Володимир Мономах. Про його діяльність розкажуть історики – консультанти у рубриці „Цікава довідка”, які мали випереджальне завдання. Слухайте уважно, бо вам пізніше потрібно буде визначити риси характеру Володимира Мономаха, які так приваблювали його сучасників 1 консультант : Володимир, син князя Всеволода, народився у 1053 р. . Мати його, Марія – гречанка, донька царя візантійського Костянтина IX Мономаха. Тому і назвали князя Володимира Мономахом. Княжич народився в Києві, але вже через рік князь Всеволод з сім'єю переїхав до Переяслава. У цьому невеликому місті пройшли дитячі роки Володимира. Він змалку мав хист до військової справи, тому вже в 15 років брав участь і першій битві Русі з половцями 1068 р. Володимир став „мечем” в руках свого батька, оскільки Всеволод не любив воювати, а любив читати книги, знав 5 іноземних мов. У 22 роки, князюючи в Смоленську, Володимир Мономах одружився з англійською принцесою Гітою. 2 консультант : У 1078 р. після смерті Ізяслава Володимировича Київським князем став Всеволод. Він посадив на Чернігівський стіл Володимира, який і княжив в Чернігові до 1093 року, до смерті батька. Майже щорічно він організовував походи проти половців. Пізніше, через конфлікт з двоюрідним братом Олегом, князем Тмутараканським, залишив Чернігів і пішов у Переяслав, де пробув до 1113 р. Здобув славу здібного воїна і полководця у боротьбі з половцями. З кожним роком зростав його авторитет..
Все це принесло князеві славу оборонця Руської землі і стало головною заслугою Володимира Мономаха перед державою, її народом. З кожним роком зростав авторитет князя. Саме тому його і запросили на княжий престол в до Києва. Про ці події нам розказує літопис. „Ранком в 17-й день 1113 року кияни зібрали раду і послали до Володимира Мономаха з проханням : „Іди, князю, на стіл батьківський і дідівський.... А коли не прийдеш, то знай, що багато зла станеться, не тільки Путятин двір, чи соцький, чи жидів пограбують, а ще на невістку твою нападуть, і на бояр, і на монастирі”. Почув це Володимир і пішов до Києва. Зустріли його з величезними почестями. Сів на столі отця свого і дідів своїх, і всі люди були раді, і смута вляглась.”
- Судячи з цікавої довідки та історичного джерела, визначте і запишіть в зошити, якими особистими рисами був наділений Володимир Мономах.
Мономах вніс зміни й доповнення до „Правди Ярославичів”. Зокрема, дозволив закупам подавати скарги на своїх панів. Великий князь обмежив сваволю лихварів. Рішуче відстоявши кордони від зазіхань інших князів. Мономах у своїх руках зосередив три чверті Руських земель. Як і його попередник, мав династичні зв'язки з правителями європейських держав : був одружений з дочкою англійського короля, сину Мстиславу висватав шведську принцесу.
Наприкінці князювання Володимир спробував оцінити свою політичну діяльність, бажаючи передати власний досвід нащадкам. Результатом його міркувань стало „Повчання дітям” . Ознайомимось з основними тезами цього документу і пояснимо, в чому важливість цього повчання.
Володимир Мономах помер у 1125 році на 73 році життя у зеніті своєї могутності і слави. За словами літописця, Мономах „посвятив Руську землю, мов сонце....., слава пройшла про нього по всіх землях”. Його смерть означала закінчення цієї епохи в історії Київської Русі. Через кілька років по цьому держава втратила цілісність , почався період феодальної роздробленості. 7.Етап контрольно-оцінювальний. - Узагальнимо вивчене протягом уроку у вигляді логічно – схематичного конспекту. Ваше завдання : замість запитань записати відповіді . ( схема із запитаннями на дошці, учні в оновленому вигляді заносять її до зошитів) 8.Домашнє завдання. 1. Читати параграф 2.Написати лист Володимиру Мономаху у відповідь на його повчання. | ||||
| ||||
Переглядів: 481 | |
Всього коментарів: 0 | |