Тема : Гетьманщина та землі Правобережної України наприкінці XVII ст.. поч. XVIII ст. Мета : створити уявлення учнів про події на Україні періоду наприкінці XVII ст. поч. XVIII ст., розкрити значення діяльності І. Мазепи та дати оцінку його неоднозначній діяльності, розвивати навички роботи з картою та підручником, критичне мислення та мовлення учнів, виховувати інтерес до історії рідної Батьківщини.
Хід уроку:
Слайд 1
Слайд 2
1.Визначити причини переселення українців до Слобожанщини. 2.Визначити особливості адміністративно – територіального устрою та влади у Слобідській Україні. 3.Пригадайте структуру верховної влади на Лівобережжі та доповніть речення : - Головним органом влади була Старшинська рада, до складу якої входили:… - Гетьман обирався… - Гетьман мав такі повноваження… 4.Схарактеризуйте розвиток господарства Лівобережжя та Слобідської України.
Слайд 3
“ .. Москва пильно стежила за тим, щоб козаки на її кордонах не обрали собі спільного ватажка або гетьмана, створивши таким чином сильний політичний організм, як у речі Посполитій… Таким чином, зосереджуючи значне українське населення, що дедалі зростало, Слобожанщина була не спроможною відігравати самостійну політичну роль.”
Слайд 4
На уроці ми будемо працювати з мультимедійними матеріалами, в групах , підручником та атласом.
Слайд 6 - 9
- Які висновки про ситуацію на Гетьманщині в кінці XVII ст.. поч. XVIII ст. можна зробити, судячи із літописів Самійла Величка?
Слайд 10
Слайд 11 - 17
1 група.
2 група.
3 група.
Слайд 18
Слайд 19
Назвіть центри козацьких полків, відновлених Я. Собеським.
Слайд 20 - Яке значення, на вашу думку, мало відновлення козацького устрою на Правобережжі ?
- Чому російський уряд відхиляв пропозицію С. Палія приєднати Правобережжя до Гетьманщини ?
- Визначити кордони території, що її було приєднано І. Мазепою до Гетьманщини у 1704 р.
Слайд 21
10. Підсумок уроку. 11. Домашнє завдання
| |
| |
Переглядів: 413 | |
Всього коментарів: 0 | |