Тема. Алкоголь — ворог людства.
Мета: розповісти учням про негативний вплив на ор-
ганізм людини навіть невеликої кількості алко-
голю; виховувати в учнів дбайливе ставлення до
власного здоров’я.
Обладнання: чисті аркуші паперу, олівці або ручки.
Коментар: до проведення заходу учитель залучає учнів-чит-
ців (шість осіб).
Хід заняття
Слово вчителя.
Досліджуючи вплив алкоголю на організм людини, вчені
провели експеримент. До нього залучили групу із шести чо-
ловіків. Їм роздали гвинтівки, однакому кількість набоїв
і запропонували здійснити стрільбу по мішенях з відстані
250 метрів. Результати першої частини експерименту були
такі: 86 відсотків куль влучили у мішені, а 14 відсотків —
у щити, на яких були розташовані мішені. Отже, жодна
з куль не потрапила за межі цілі.
Потім кожному учаснику експерименту дали випити
100 грамів пива. Після цього чоловікам знову роздали таку
саму кількість набоїв і запропонували вдруге здійснити
стрільбу по мішеням.
Запитання до учнів.
Як ви гадаєте, якими виявилися результати другої час-
тини експерименту? Якою була влучність: меншою, біль-
шою чи такою самою?
(Учні відповідають на запитання. Учитель малює на до-
шці три стовпчики («менша», «більша», «така сама») і запи-
сує у них кількість учнів, які обрали відповідний стовпчик.)
Слово вчителя.
Насправді результати експерименту виявилися наступ-
ними: у мішені влучило 2 0 відсотків куль, у щити — 34,
а 46 відсотків куль взагалі не влучили у ціль.
Отже, експеримент показав, що влучність стрільби на-
віть після вживання малої кількості алкоголю зменшилася
майже наполовину.
Запитання до учнів.
Як ви гадаєте, чому алкоголь змінив координацію рухів
стрілків?
Чи можна вважати, що алкоголь діяв як допінг?
Слово вчителя.
Вчені довели, що навіть невелика кількість алкоголю
погіршує зір (звужує поле зору, знижує відчуття кольору),
слух, координацію рухів. Такі процеси відбуваються через
те, що під впливом алкоголю уповільнюються фотохімічні
процеси в сітчатці очей. Крім того, знижується швидкість
реакції людини.
Можна навести багато прикладів щодо негативного
впливу алкоголю. Ось один з них.
У Німеччині на початку XX століття дві групи солдатів
виконували однакову фізичну роботу. Одній групі при стом-
ленні давали пиво, іншій — ні. І не дивлячись на те, що
солдати, які вживали пиво, казали, що воно викликає при-
лив нових сил і знімає втому, робота їх значно відставала
від праці солдат, які не вживали пива.
Алкоголь згублено впливає на будь-який організм, на-
віть на фізично загартований організм спортсмена. Відомий
хокеїст Борис Майоров зауважив, що нині, у вік небачених
спортивних рекордів, спортсмен, щоб досягти високих ре-
зультатів, повинен стримувати себе від багатьох спокус,
у першу чергу від алкоголю. І це не абстрактна філософія,
а висновок, зроблений на прикладі трагічних доль його
близьких друзів.
Спортсмен, який вживає алкоголь, може загинути під
час тренувань через розрив судин, що втрачають еластич-
ність. Алкоголь небезпечно впливає на людину не лише од-
разу після його вживання, він дуже довго виходить з організ-
му. В мозкові його рештки знаходять навіть через 16 днів.
Алкоголь згубно впливає на інтелектуальні особливості
людини. Погіршує логічне і абстрактне мислення, концен-
трацію уваги, притуплюється пам’ять.
Німецький вчений Сміт близько 2 5 днів вивчав на собі
здатність до запам’ятовування і складання чисел, а також
швидкість асоціативного мислення. На початку експеримен-
ту вчений 5 днів не вживав алкоголю, в наступні дні вжи-
вав спочатку по 40 грамів, потім по 60 і по 80. У результаті
виявилося, що в перший же день після вживання алкоголю
пам’ять та здатність логічно мислити знизилася. І в наступ-
ні дні продовжувала зменшуватися відповідно до збільшен-
ня дози спиртного. Через два тижні вчений зробив перерву
і протягом 7 днів не вживав спиртного. Коли ж вчений знову
увів до свого щоденного раціону алкоголь, результати працез-
датності виявились набагато гіршими за попередній період
вживання спиртного. Отже, повторне вживання алкогольних
напоїв ще більше знижує інтелектуальні можливості.
Алкоголь і навчання або творчість — несумісні. Не ви-
падково відомий російський вчений фізіолог Іван Павлов
став жорстким ворогом спиртного після того, як провів на
собі експеримент з алкоголем і визначив його шкідливу дію
як «втрату ясновидіння дійсності».
Найчастіше буває, що людина, зазнавши «втіхи» від
вина, назавжди лишається його рабом: хотіла б припинити
пияцтво, та вже не може. Ось такі підступні властивості
мають спиртні напої. Недаремно їх з давніх-давен назива-
ли викрадачами розуму і здоров’я. Але в юності, на жаль,
мало хто замислюється над тими наслідками, до яких може
призвести алкоголь, а замислитись варто...
Алкоголізм — соціальне лихо, несумісне з принципами
моралі. Він згубно впливає на виховання дітей, руйнує сім’ї.
Внаслідок зловживання алкоголю у людини розвиваються
грубість, егоїзм, розбещеність. П’яниці втрачають людське
обличчя, стають порушниками закону і громадського поряд-
ку. Спирт руйнує здоров’я, позбавляє людину волі, калічить,
веде до розвитку злочинності і деградації особистості.
Ось далеко неповний перелік лих, до яких призводить
алкоголь.
Виступ учнів-читців.
1 - й у ч е н ь . Злодій, який краде розум,— так з дав-
ніх часів називають алкоголь. Людина не знала алкоголю
довгі сотні тисяч років. Пияцтво — порівняно молода по-
милка людства. Перейшовши до осілого способу життя
люди почали займатися землеробством, гончарством. Вони
помітили, що досить залишити в закритій посудині ягоди
винограду або інші якісь плоди, як через кілька тижнів
вони перетворювалися на напій, що мав дивні властивості.
Після його вживання в людей з’являлися хвалькуватість,
агресивність.
2 - й у ч е н ь . У Давній Русі алкоголь вживали рідко.
Лише на великі свята варили медовуху або пиво, міцність
яких не перевищувала 5—10 градусів. Чарка пускалася по
колу, кожен чоловік мусив відпити з неї кілька ковтків. За-
звичай у будні ніяких спиртних напоїв люди не вживали,
і пияцтво вважалося ганьбою та гріхом. Звичай пити з од-
нієї чарки символізував повну довіру один до одного.
3 - й у ч е н ь . Англійський поет Роберт Бернс із сарказ-
мом перелічує приводи до пияцтва:
Для пьянства есть такие поводы:
Поминки, праздник, встреча, проводы,
Крестины, свадьба и развод,
Мороз, охота, Новый год,
Женитьба, новоселье, грусть,
Успех, награда, новый чин
И просто пьянство без причин.
Слово вчителя.
Пияцтво пустило глибоке коріння в нашому побуті
й породило цілу систему звичаїв. Ці звичаї вимагають
обов’язково пити та пригощати інших. Ось як сказано про
це у вірші Володимира Кошова:
Средь традиций самых разных
Есть нелегкая одна:
Если встреча, если праздник,
Значит лей и пей до дна! —
Пей одну и ты другую,
И седьмую, и восьмую,
— Просят, давят, жмут друзья!
Ну, а если не могу я,
Ну, а если мне нельзя?
Ну, а если есть причина
Завтра в форме быть?
Значит, я уж не мужчина?
Хоть давись, но должен пить!
Виступ учнів-читців.
4 - й у ч е н ь . Людство з давніх-давен знало про шкідливі
наслідки зловживання алкоголем і робило спроби постави-
ти перешкоди на його шляху. У Стародавньому Китаї був
виданий наказ, що забороняв вживання спиртних напоїв.
У Стародавній Спарті навмисно споювали рабів і показу-
вали їх хлопчикам. На їхньому прикладі вихователі нама-
галися прищепити юнакам відразу до пияцтва.
У Стародавній Індії жорстоко карали жінок, які вжи-
вали спиртні напої. Та й взагалі у цій країні заборонялося
вживати спиртні напої представникам вищих каст.
Якийсь час і в Росії пияцтво переслідувалось державою.
За часів правління Петра І п’яницям, які потрапили до
в’язниці, вішали на шию важку чавунну медаль з написом
«За пияцтво».
Український народ здавна турбувався про духовне та фі-
зичне здоров’я молодого покоління. Не можна було вжива-
ти спиртні напої під час роботи. Особливо це заборонялося
молодятам, які нещодавно побралися і ще не мають дітей.
Слово вчителя.
Кожному із нас мабуть цікаво дізнатися, хто відкрив
алкоголь, як його вперше здобули і чи є він поживною, ко-
рисною речовиною для людини.
Історія не зберегла нащадкам імені першої людини, яка
відкрила алкоголь. За легендами, які дійшли до нас, він
був уперше одержаний шляхом перегонки виноградного
соку в XI ст. арабським лікарем Альбуказесом. За іншими
джерелами це відкриття належить італійському ченцеві Ва-
лентиніусу, який захоплювався алхімією.
Алхіміки називали його «аква-віше» — «вода життя»,
оскільки людина, яка випивала алкоголь ставала веселою,
жвавою, у неї виникало відчуття здоров’я, сили, енергії.
Але швидко прийшло розчарування. «Вода життя» зіграла
з людиною злий жарт: блаженство виявилося несправжнім.
І тоді вчені та лікарі назвали алкоголь «аква мортіс» —
«вода смерті».
Алкогольні напої це ті, які містять етиловий спирт в кон-
центрації від 1—40 градусів. У результаті вивчення впливу
отруйних речовин на організм було умовно встановлено ток-
сичний еквівалент. Наприклад: для етилового алкоголю він
дорівнює 7 г на 1 кг маси людини. Токсичний еквівалент
для спиртів різний. Після вживання кількох грам амілово-
го спирту може настати смерть, а метиловий спирт навіть
у дуже малих дозах нерідко спричиняє сліпоту.
За фармакологічними властивостями етиловий спирт
належить до наркотиків, проте відрізняється від них більш
широкою границею токсичної та наркотичної концентрації.
Отже, алкоголь за жодних обставин не є поживною речови-
ною, корисною для людини, — він завжди ворог її організму.
Ми вже обговорили, як впливає алкоголь на організм лю-
дини, про зниження її працездатності. Статистика свідчить,
що, наприклад, після вихідних днів, протягом яких людина
вживала спиртні напої, продуктивність її праці знижуєть-
ся на 10—15 відсотків, а після великих свят — на 2 5—30.
Алкоголь грабує людину краще ніж злодій. Злодій бере
речі, рідше життя пограбованого. Алкоголь обов’язково за-
бирає здоров’я, душу, розум. Злодій намагається крадькома
потрапити до житла людини, а алкоголю вона сама відкри-
ває двері. Злодіїв судять, карають, а алкоголь завжди ли-
шається непокараним.
«П’яні подібні до тварин, у яких видалено головний мо-
зок» — так писав академік Іван Павлов. Коли людина вжи-
ває алкоголь, наступає оп’яніння, яке може диференцію-
вати на декілька ступенів. Ступінь залежить від кількості
випитого алкоголю. Перш ніж характеризувати ці ступені,
мені хотілося б прочитати вам, як описав сп’яніння арабсь-
кий письменник II століття. Абуль-Фараді: «Вино повідом-
ляє кожному, хто його п’є, чотири якості: з початку люди-
на стає подібною до павина, її рухи плавні і величні, потім
вона набуває характеру мартишки — починає з усіма жар-
тувати, загравати, а потім нагадує лева й стає самовпевне-
ною, гордою і в кінці перетворюється на свиню і подібно їй
валяється у багнюці».
Практика підтверджує, що ступінь алкогольного сп’яніння
коливається в широких межах — від легкого до важ-
кого отруєння, небезпечного для життя. Навіть при вжи-
ванні невеликої кількості алкоголю спостерігаються зміни
в сприятливих, чутливих, рухових і психічних функціях.
Зміна цих функцій залежить від концентрації алкоголю
в крові, індивідуальної сприйнятливості до нього і від ста-
ну здоров’я. Існує три ступеня сп’яніння.
Легкий ступінь — сп’яніння з’являється після вживан-
ня людиною 10—40 грамів алкоголю. Ця стадія сп’яніння
характеризується збудженням, ейфорією. Легке сп’яніння
знімає втому, скованість, напруженість, сором’язливість.
Людина хоче поділитися своїми думками, бажаннями, по-
казати себе з кращого боку, надто говірлива.
Середній ступінь виникає при вживанні 50—100 грамів
алкоголю. З’являється помітне збудження, яке проявляється
в швидкій голосній мові, здатності до грубих жартів, безтакт-
ності, безцеремонності, прискіпливості і настирливості. Різко
порушується координація, ходьба стає хитною, а рухи — не-
впевненими. Збудження змінюється в’ялістю та сонливістю.
Ось як було описано експеримент Івана Павлова:
«Купив пляшку рому, сів у себе в кабінеті перед дзер-
калом, з одного боку поклав зошит і олівець, з іншого
поставив пляшку рому і склянку. Його дуже цікавило, які
відчуття тягнуть людину до випивки. Почав пити, слідку-
ючи за виразом свого обличчя в дзеркалі і в той же час
прислуховуючись до відчуттів, щоб нічого не пропустити
і все записати в зошит. Вдалося записати лиш те, що очі
посоловіли. Більше він нічого не пам’ятав, ніяких записів
в зошит не зробив і опинився на підлозі. Він мав такий
пригнічений, важкий стан, якого в житті до цього не від-
чував і який ніколи не повторював».
Тяжкий ступінь виникає при вживанні 110—300 грамів
алкоголю. Ця форма характеризується сильним збуджен-
ням, агресивністю до оточуючих, дії людини беззмістовні.
Цей стан змінюється сном, близьким до наркотичного. Лю-
дина не реагує на сильні подразники, може заснути на ву-
лиці, а в холодну пору року — замерзнути.
Але іноді людині достатньо і малої дози спиртного,
щоб втратити життя. Відомий випадок: одинадцятиріч-
ний Сергій повертався зі школи додому. На вулиці зустрів
знайомих хлопців, які запропонували йому погріти-
ся в під’їзді. Вперше хлопчик покуштував горілку. Доза
випитої горілки становила 2 00 грамів і стала для нього
майже смертельною, його відвезли до лікарні з повною
відсутністю реакції на оточуючих із гострим порушен-
ням дихання. Для повернення Сергія до життя були вико-
ристані методи інтенсивної терапії. Ось такий стан викли-
кає алкоголь у людини.
Творче завдання «Розтлумач думку».
Учитель читає учням афоризми відомих людей, учні ма-
ють пояснити ці висловлювання.
1. «Пияцтво — це тренування у безумстві». (Піфагор.)
2. Ты льешь вино и пьешь,
Как царь и повелитель,
Потом еще поймешь,
Что ты его служитель.
(Расул Гамзатов.)
3. «Хмільне завжди простягає нам руку, коли ми знеси-
люємося, коли ми стомлені, і вказує надзвичайно легкий
вихід із такого становища. Але обіцянки ці фальшиві:
оманливе душевне піднесення, фізична сила, яку воно
обіцяє, примарна; під впливом хмільного ми втрачаємо
справжні уявлення про цінність речей». (Джек Лондон.)
4. «Перед хмелем падко, в хмелю солодко, після хмелю
гидко». (Народна мудрість.)
5. «Гуляти з молоду — помирати з голоду». (Народна
мудрість.)
6. «Пити до дна — не бачити добра». (Народна мудрість.)
7. «Вино з розумом не ладить». (Народна мудрість.)
Слово вчителя.
Чому молодь вживає алкоголь? Причини різні, але най-
частіше у цій згубній звичці винні дорослі. Можна виділити
три групи підлітків, які хворіють на алкоголізм:
Перша група — це діти з відсталим розумовим розвит-
ком які легко піддаються впливу;
Друга група — діти які виховуються в неблагополучних
родинах;
Третя група — діти, виховані або у дусі вседозволеності,
або навпаки, у жорстких рамках заборони.
Виступ учнів-читців.
5 - й у ч е н ь . Підлітки п’ють, щоб бути подібними до
старших, щоб звільнитися від нудьги. Дослідження пока-
зують — 32 відсотки алкоголіків звикли до алкоголю у віці
до 10 років. 64 — у віці 11—15 років. Отже, 96 відсотків
хворих на алкоголізм стикаються з цією хворобою в дитячо-
му і юнацькому віці. Лише замисліться: 96 відсотків!
Останнім часом алкоголізм в Україні помолодшав.
Тепер до наркологічних диспансерів за допомогою звер-
таються юнаки і дівчата 17—18 років! Близько 40 відсотків
усіх злочинів підлітки скоюють у стані алкогольного
сп’яніння.
6 - й у ч е н ь . У доповіді Всесвітньої організації охорони
здоров’я зазначається, що понад 750 тисяч чоловік щоріч-
но помирають від вживання алкоголю, а кожен рік в Ук-
раїні від алкогольної інтоксикації гине від 7,5 до 9 тисяч
чоловік.
Заключне слово вчителя.
«Дім — це одне з великих слів... Дім — це тепло, близь-
ка любима тобою людина, яка зустрічає тебе біля дверей,
протягує тобі руки. Вдома на тебе чекають. Тут твоя любов,
сюди приходять твої друзі.
Дім — велике слово. В нього є душа. Щаслива люди-
на, в якої є свій добрий дім, а якщо душа пішла? Дім по-
мирає. Він також смертний. І до болю гірко бачити такі
будинки. Тут близька колись людина стає чужою, замість
привітних рук назустріч простягаються кулаки, замість
добрих слів — погрози. Таким стає всякий дім, в який
разом з людьми поселяється алкоголь, з ним приходить
зло, біда, нещастя».
Давайте зробимо так, щоб цього не було. Тільки тверезі
люди, твереза нація може бути сильною, мудрою, мати
свій дім.
|