Година спілкування Тема. Ти і твої батьки — неоголошена війна. Мета: обговорити з учнями проблеми стосунків бать- ків і дітей; навчати школярів шукати компроміс у спілкуванні з дорослими; виховувати в учнів са- мостійність, розміркованість, повагу до батьків. Обладнання: чисті аркуші паперу, ручки. Коментар: для проведення заходу вчитель заздалегідь розробляє і пропонує учням анкету «Перемоги і поразки мого спілкування з батьками», за допо- могою якої з’ясовує головні проблеми стосунків між школярами та їхніми батьками. Після про- ведення заходу учитель організовує на цю тему батьківські збори і з батьками учнів також прово- дить творче завдання «Мирна угода». Хід заняття Слово вчителя. Звичайно, не всі підлітки конфліктують зі своїми бать- ками. Але все-таки й у вас, у ваших друзів є теми, які вам складно обговорювати з дорослими. Але головна причина ваших сварок із батьками — на- певно, їхня надмірна увага до вас. Вони звикли вважати вас маленькими, постійно повчають, контролюють: «Піднімай- ся, спізнишся до школи… Лягай раніше, а то проспиш… Сі- дай за уроки… Не затримуйся після школи…». Вони радять, із ким дружити, що вдягати, яку музику слухати, стежать за кожним вашим кроком. «Ну чому вони постійно втручаються у моє життя?». Мабуть, ця думка останнім часом тривожить багатьох із вас. Ви сердитесь, ображаєтесь, наполягаєте на своєму, а вони, відповідно, посилюють контроль, заборони стають іще жорсткішими, і ваші суперечки дедалі частіше закін- чуються сварками. Запитання до учнів. У яких життєвих ситуаціях батьки стають вашими суп- ротивниками? Які причини спонукають ваших батьків на такі дії? Слово вчителя. За всіма цими конфліктами стоїть одна особливість під- літкового віку — прагнення до самостійності. Ви намагаєтесь відвоювати в батьків право самим вирішувати свої справи. Але найчастіше таку незалежність вам доводиться здобу- вати в «боях». Можете не сумніватися, що дорослим дуже добре відомі всі способи ведення «невидимої війни». Наприклад, ви зателефонували другові: — У тебе коли батьки приходять додому? — Після шостої. — І в мене теж. Давай закінчуй швидше з уроками, змиємося, поки не пізно! Цей спосіб «здобувати волю» ще досить невинний. Буває так, що підлітки йдуть на відкрите протистояння з батьками. Наприклад, однокласник зізнався вам: якби не постійні причіпки батьків, він давно б уже змінив рвані джинси із заклепками на звичайні брюки. Але робити цього не хоче, бо батьки в такому випадку відразу ж подумають, що «пе- ремогли» його. Не є рідкістю й ситуації, коли дівчина або хлопець йдуть на явну брехню, аби «пустили», «не заборонили», «відчепилися». Усі ці способи відстояти себе перед дорослими погані тим, що, по-перше заважають вам дорослішати, тобто ста- вати по-справжньому самостійними; а по-друге, неминуче призводять до родинних конфліктів. Спробуйте подивитися на себе очима батьків. Як ви га- даєте, чому вони до вас прискіпуються? Усе дуже просто: батьки ще не звикли, що ви виросли. Вони тривожаться за вас й бояться, що із вами станеться щось недобре. І, по- годьтеся, часто їхнє хвилювання має підстави. Ви справді вискакуєте на мороз без шапки, а потім хворієте. Або не завжди готуєтеся до уроків. У вас іще дуже мало життєвого досвіду, і ви помиляєтесь, робите дурниці, самі не помічаю- чи цього, а батьки вже знають шляхи розв’язання багатьох ваших проблем, і, звичайно, їм дуже хочеться вберегти вас від «зайвих» (як їм здається) розчарувань і помилок, пере- дати вам свій досвід. Бесіда. Запропонуйте способи розв’язання найпоширеніших конфліктних ситуацій із батьками. Слово вчителя. Справді, багато хто з дорослих забуває, що таке бути підлітком, але ж колись і вони так само хотіли бути са- мостійними та вчитися життя тільки на власному досвіді! Тому є сенс спробувати себе в ролі дипломата й постаратися знайти спільну мову зі старшими. Для початку спробуйте поговорити з батьком або мамою про той час, коли вони були підлітками. Можливо, у них були такі самі проблеми, що й у вас нині? А головне — по- чинайте доводити їм, що ви вже не діти, не словами, а вчин- ками! Тобто ви маєте довести, що здатні брати на себе обов’язки і відповідати за свої дії. Якщо, наприклад, дівчина згадує, що вона доросла, тільки коли збирається на дискотеку до її слів важко ставитися серйозно. Але якщо вона на рівних братиме участь у житті родини (хоча б стежитиме за тим, щоб у холодильнику завжди був «черговий» набір продук- тів), самостійно плануватиме свій день, виконуючи важливі справи без зайвих нагадувань, батьки поступово почнуть довіряти їй більше. А ось іще один спосіб, більше прийнятний для хлопців. Візьміть на себе весь дрібний технічний ремонт, який вам під силу. Ви ж повертаєтесь додому раніше, ніж батько, і у вас більше вільного часу. До речі, не забувайте попереджувати батьків, коли за- тримуєтесь у друзів допізна! Адже ви пам’ятаєте: вони за вас хвилюються. Це вчинок дорослої людини, яка поважає себе та інших. Якщо предметом ваших сварок із батьками є справи, у які з вашого погляду, їм утручатися не слід, спробуйте скласти разом із ними таблицю, яка стане своєрідною уго- дою між двома поколіннями однієї родини. Творче завдання «Мирна угода». Учитель роздає учням аркуші паперу і просить поділити їх однією лінією навпіл. Ліву частину називають «Вирішую сам», а праву — «Вирішуємо разом». Потім у кожній частині учні записують у стовпчик кіль- ка справ, які вони вважають особистими або такими, які мають вирішувати разом з батьками. Вирішую сам Вирішуємо разом • З ким товаришувати; • як одягатися, коли йду гуляти; • в якому гуртку чи сек- ції займатися. • Яка найпізніша година повернення додому; • коли сідати за уроки; • на що витрачати ки- шенькові гроші; • які факультативи відві- дувати в школі; • як слідкувати за здоров’ям. Заключне слово вчителя. Не переживайте, якщо в лівій частині спочатку буде за- мало рядків. Коли батьки побачать, що ви успішно вико- нуєте записане праворуч, дотримуючись домовленості, вони не заперечуватимуть проти перенесення цих справ у розряд «Вирішую сам». Часто в родинних стосунках немає злагоди через те, що батьки уявляють вас не такими, якими ви є насправді, очікують від вас чогось іншого, а ви не справджуєте їхніх надій. Спробуйте виправити цю ситуацію. Постарайтеся по- яснити батькам, що ви вже достатньо дорослі і самі здатні вирішувати, чим і як вам займатись (але не забувайте: і тут справи важать більше, ніж слова). Наприклад, мама хоче, щоб ви навчались музики, а ви захоплюєтесь програмуван- ням. Спробуйте переконати батьків, що займаючись улюб- леною справою, ви досягнете набагато більших результатів, і згодом вони пишатимуться вами. А ще завжди пам’ятайте: ніхто ніколи не любитиме вас так, як ваші батьки! | |
| |
Переглядів: 348 | |
Всього коментарів: 0 | |