Година спілкування Тема. Справедливість і право. Мета: розвивати в учнів уроджене відчуття справедли- вості; допомогти їм зрозуміти, що від справедли- вості виграє кожний; з’ясувати з учнями сутність поняття «бути справедливим»; довести, що в ос- нові прав лежить справедливість. Обладнання: три маркери (або інші невеличкі яскраві предме- ти); торбинка з яблуками; плакат «Справедли- вий — несправедливий». Хід заняття Гра «Нема правил». Для проведення гри кожний ряд учнів (учні, які сидять один за одним від першої до останньої парти) складають одну команду. Кількість членів у кожній команді може бути різна. Ті, хто на перших партах,— капітани команд. Їм учитель дає по маркеру (або іншому предмету) і оголо- шує: «Гра почалася!». Очевидно, учні будуть у розпачі через відсутність вказі- вок, дехто почне обурюватися. Після хвилини такої «гри» вчитель зупиняє її словами: «Стоп! Ви порушили правила!» і пояснює гру, говорячи, що маркер треба спочатку переда- ти в кінець ряду, а потім повернути його тим, хто починав: виграє команда, яка закінчує першою. Учні починають грати, а вчитель їх знов зупиняє слова- ми «Стоп! Ви порушили правила!» і пояснює, що вони забу- ли, що можна передавати маркер лише через ліве плече. На це вони можуть почати скаржитися або обурюватися, що вчитель нічого не сказав про ці правила. Учитель не реагує на скарги. Після чергового старту вчитель зупиняє учнів: «Ви знов порушили правила» і додає якесь нове правило гри; напри- клад: маркери слід передавати правою рукою, а приймати лівою. Гра починається й триває до завершення. За своїм ба- жанням учитель визначає «переможців». Коли «перемож- ців» оголошено, більшість учнів виглядають обуреними пе- ребігом гри. Це обурення має стати базою для наступного обговорення. Учитель пропонує обговорити питання: 1. Що ви можете сказати про гру? 2. Що було несправедливим? 3. Що може зробити гру справедливою? Серед можливих відповідей треба виділити такі: — мають бути правила; — ці правила мають бути всім відомі; — правила мають бути ясні, чіткі, зрозумілі; — правила не можуть змінюватись у процесі гри; — усі учасники мають бути рівними у своїх правах. Учитель зазначає, що грі справді не вистачає правил. Саме правила є дуже важливою умовою того, щоб Гра здій- снилась, була справедливою. Бесіда. Учитель пропонує учням розглянути плакат і дати виз- начення понять «справедливий» і «несправедливий». (Про- водиться «мозкова атака».) Ставиться до всіх однаково cправедливий неcправедливий Ставиться добре лише до окремих осіб Діє за правилами Діє за власною вигодою Правдивий Брехливий Непідкупний Бере хабарі Ділить нарівно між усіма Ділить нечесно Гра «Розпізнай своє яблуко». Учні сидять парами, у кожної пари яблуко, яке вона має уважно роздивитися протягом 3 хв: запам’ятати колір, нарости, форму і таке інше, що відрізняє одне яблуко від інших. Яблука збираються в торбинку. Потім передаються одне за одним. Усі пари розглядають по черзі кожне яб- луко. Якщо якась пара вгадує своє яблуко, вона залишає його собі. Коли всі пари розпізнали свої яблука, вони можуть їх з’їсти, розділивши навпіл. Учитель ставить запитання до учнів: — Хто отримав своє яблуко назад першим? Хто остан- нім? Чому? — Чи відчували ви хвилювання, коли хтось інший от- римав ваше яблуко? — Що б сталося, якби вашого яблука взагалі більше не було? Що б ви відчували? — Сьогодні ми поділили між собою яблука. Чим ще можна поділитися в школі? Вправа «Мікрофон». Чи порушували ви коли-небудь правила? Хто постраждав чи міг постраждати, коли ви порушили правила? Чи були випадки, коли ви постраждали від порушення правил іншими людьми? Творча робота «Визначення справедливості». Учитель поділяє учнів на групи по 5—6 осіб і просить обговорити в групах, що таке справедливість, потім сфор- мулювати і записати її визначення. Щоб полегшити роздуми над тим, що таке справед- ливість, учитель ставить запитання до учнів: — Чи є справедливість важливою для людей? Чому? — Чи можете ви пригадати епізод вашого життя, коли сталося щось справедливе або несправедливе? — Що робить вчинки несправедливими? — Що ви відчували, коли до вас були несправедливі? — Чи можна завжди бути справедливим? Учитель під час роботи в групах може за необхідності втручатися і надавати допомогу учням. Гра «Хованки». Учитель пропонує учням уявити, що вони є учасника- ми гри «Хованки». Гра проводиться в лісі, на галявині. Є три команди. Кожна команда повинна відшукати п’ять прапорців одного кольору (червоного, жовтого і зеленого), які заховані в траві, листі, на деревах тощо. Вірогідно, що команда, яка шукатиме прапорці червоного кольору, виграє, бо учасникам буде легше знайти їх. Учитель ставить запитання до учнів: — Що ви відчуваєте, коли ви член команди, яка виграє? — А що, якщо — команди, яка програє? — Якби ми грали ще раз, у якій команді ви б хотіли бути? Чому? — Чи була гра справедливою? — Чи можна зробити її справедливою? — Пригадайте всі ігри, які ви знаєте. — Що сприяє дотриманню справедливості в проведен- ні ігор? Заключне слово вчителя. Уявіть, що в нашій країні є Будинок Справедливості, куди люди можуть звертатися, якщо з ними несправедливо вчинили. Туди з проханням про допомогу можуть звернути- ся і всі члени вашої родини. Удома подумайте і напишіть, як їм допоможуть там. Намалюйте цей Будинок Справед- ливості. Усі ваші роботи і малюнки будуть зібрані в книгу «Світ справедливості». | |
| |
Переглядів: 463 | |
Всього коментарів: 0 | |