Година спілкування Тема. Розумне і змістовне проведення дозвілля. Мета: розповісти учням про змістовне і цікаве проведен- ня вільного часу, спрямувати їхню діяльність на ко- рисну і цікаву реалізацію людських захоплень. Обладнання: анкета для учнів «Сім днів повної свободи». Коментар: заповнені учнями анкети учитель після проведення заходу аналізує разом зі шкільним психологом. Хід заняття Слово вчителя. Дозвілля — це час, вільний від роботи, занять, будь- якого діла. Так пояснює це поняття «Короткий тлумачний словник української мови». Отже, роботу, заняття, спра- ви — геть з вільного часу, з дозвілля. Чим же тоді запов- нити останнє? Грою? Нічогонеробленням? Чи не занадто звужене змістом це тлумачення? Нині вчені нараховують близько 500 різних форм і видів дозвілля. Тут і участь у художній самодіяльності, в роботі клубів і гуртків за інтересами, заняття спортом, праця в саду і на городі, конструювання, рукоділля, відвідування театрів, кіноконцертних залів, бібліотек, парків, музеїв, подорожі, походи, рибальство і багато-багато інших форм і видів. Дозвілля — це дійсно вільний час, змістом якого є реалі- зація людських захоплень, тобто певна діяльність людини. Бездіяльне дозвілля — не дозвілля, а відпочинок, під яким розуміють стан спокою або вид діяльності, що забезпечує зняття втоми і відтворення працездатності організму. Яка мета дозвілля? До найпростішої можна віднес- ти відпочинок. Він буває активним і пасивним. Пасивний передбачає такі форми занять, ігор, діяльності, при яких відтворюється здатність людини до праці без перевершен- ня її попереднього рівня. Прогулянки, пасивні ігри за сто- лом, легке читання, в’язання, вишивання — усе це мало що додає до розвитку її продуктивних сил. Останні лише поновлюються. Воно мало сприяє також і формуванню но- вих фізичних та психічних якостей особи. Тому пасивний відпочинок може сприйматися як перерва у роботі, спад напруги, розслаблення м’язів та психіки. Він є відпочин- ком від чогось. Правильно використаний, тобто у поєднан- ні з активною формою, він приносить людині фізичне і мо- ральне задоволення. Активний відпочинок відтворює сили людини в новій якості, з перевершенням їх попереднього рівня, бо приво- дить у дію фізичні та психічні резерви. Свідомо вибираючи заняття, ігри, тренування людина добивається прискоре- ного розвитку умінь і здібностей, зміцнює здоров’я, збага- чується духовно. До активного відпочинку відносяться усі фізично і духовно активні види занять: фізкультура, спор- тивний туризм, у тому числі і такі ігри, як шахи, шашки, відвідування кіно, театрів, музеїв тощо. Активний відпо- чинок інтенсифікує проведення вільного часу, вимагаючи від людини значних витрат енергії, що посилює її трудову діяльність, а тим самим і її вплив на соціальні процеси. До розваг відносимо усе те, що здатне захопити чим-не- будь, відвернути від чогось обтяжливого, а то і гнітючого, дати можливість забутись, розвеселитись. Ігри, атракціони, естрадні шоу, видовища, танці — це ті форми, у яких дана функція найбільш виражена. Духовне спілкування — це особливий вид взаємодії людей. Чим воно характеризується? Невимушеністю, роз- важністю і прямою залежністю від схильностей та настрою діючих осіб. На дозвіллі функціонально-рольові «відстані» між людьми зникають, вони набувають симпатії, спільності захоплень, інтересів, комунікабельності. А тепер давайте на основі почутого спробуємо визна- читись, чи зрозуміли ви, що таке дозвілля, різницю між активним і пасивним відпочинком, і чи зміните ви свої види і форми відпочинку, проведення дозвілля після сьогодніш- ньої нашої з вами розмови. Бесіда. Чим ви любите займатися у вільний час? Як проводить дозвілля ваша сім’я? Якому виду відпочинку ви надаєте перевагу? До якого часу вам дозволяють рідні перебувати на вули- ці у вечірній час? Учні дають відповіді на кожне запитання. Учитель під- водить підсумки відповідей, визначає найбільш типове про- ведення часу учнями чи їх сім’ями. Заключне слово вчителя. А на завершення сьогоднішньої години спілкування я прошу кожного з вас дати відповіді на запитання анкети «Сім днів повної свободи». Уявіть собі, що цілий тиждень ти, і тільки ти, будеш ви- рішувати, що тобі робити, коли лягати спати, як одягатись, де проводити дозвілля... Що тобі раніше було заборонено, тепер усе дозволено. Все обов’язкове вчора, сьогодні-завтра стало необов’язковим. Словом, живи в своє задоволення. Причому тобі заздалегідь обіцяно, що як би ти себе не вів, що б не робив у ці дні, ніхто тебе не осудить, не покарає і не пригадає пізніше. Отже, почали жити в семи днях повної свободи. Анкета «Сім днів повної свободи». 1. Про що ти попросиш у ці дні своїх батьків, братів, сестер? 2. Яке місце в твоєму житті у ці сім днів займуть школа, дім, вулиця. 3. Чим ти, одержавши свободу, займешся в першу чергу (назвати свою улюблену справу, захоплення)? 4. Кого з цікавих тобі людей (вказати вік і професію, мож- на прізвище, але не обов’язково) ти взяв би до себе в то- вариство на ці сім днів? 5. Де в ці дні ти будеш найчастіше проводити вільний час? 6. Напевне, у тебе є якась мрія. Якщо можна, поділись нею. І що ти зробиш у ці сім днів, щоб вона здійснилася? 7. Наступив сьомий день тижня «повної свободи». І раптом тобі оголошують, що його продовжили аж на цілий міся- ць. І ти... (вислови, що ти відчув і що зробиш у першу ж хвилину). Учні дають відповіді на питання анкети, де треба описа- ти кожен із семи днів тижня. | |
| |
Переглядів: 454 | |
Всього коментарів: 0 | |