Година спілкування гендерної рівності
Мета: активізація інтересу до гендерної тематики, формування правильного розуміння сутності моральних норм та настанов у сфері взаємин статей та потреби керуватися ними в усіх видах діяльності. Матеріали: плакат «Стать — це…», «Гендер — це…», маркери, фарба гуаш, розведена у блюдцях; два ватмани з написом «Ми маємо рівні права й можливості!», вологі та сухі серветки за кількістю дітей, блюдця для серветок. Перебіг уроку 1 Вступне слово психолога (5 хв) Психолог. Добрий день! Сьогодні ми проведемо нашу зустріч у формі уроку. У сучасному світі для позначення статі людини використовується два слова: стать (англ. seх) і гендер (англ. gender). Стать є першою ознакою, з якою людина входить у світ. Відповідаючи на питання: «Хто ти?», люди найперше вказують свою статеву належність, а вже потім подають іншу інформацію. Стать визначає чимало особистісних характеристик, найголовніша серед яких — відчуття подібності до інших людей тотожної статі. Під словом «стать» мається на увазі набір анатомічно-біологічних характеристик. Стать визначає, чи є хтось чоловіком або жінкою згідно з біологічними ознаками. Стать визначається будовою генів, статевих органів, а також деякими особливостями рис обличчя, статури, тембру голосу. Ознаки статі є незмінними. Поняття «гендер» стає сьогодні одним з базових понять у багатьох сферах. Воно відбиває відмінності в ролях, поведінці, ментальних характеристиках чоловіка і жінки, а також узагальнює наявні в буденній свідомості визначення понять «чоловік» і «жінка». Гендер розуміють як організовану модель соціальних відносин між жінками і чоловіками, яка характеризує не тільки їхнє спілкування в сім’ї, а й визначає їхні соціальні відносини в основних державних інститутах. Гендер доволі об’єктивно відображає культурний розвиток суспільства, а сім’я та суспільство завдяки соціалізації перетворюють індивіда як біологічну істоту на істоту суспільну. Гендер (статева роль) визначає, чи є хтось мужнім або жіночним у своїй поведінці, одязі, професії. Те, як слід поводитися чоловікам і жінкам, у що вдягатися і чим займатися, визначається суспільством, панівною релігією, звичаями і традиціями. Гендерні ролі можуть змінюватися. Так, у Стародавньому Єгипті жінки займалися сімейним бізнесом, а чоловіки — хатнім господарством. Під впливом мусульманської релігії гендерні ролі змінилися — жінки стали безправними домогосподарками. У сучасному Єгипті жінки ведуть боротьбу за свої права, і гендерні ролі знову поступово змінюються. Таким чином, гендер — це набір соціальних ролей. Це «костюм», «маска», в яких чоловік та жінка виконують свої соціальні ролі. Стать і гендер є гранями, аспектами людської особистості, а не абсолютно самостійними речами. Через це вони є взаємопов’язаними і взаємодоповнювальними. Отже, тема нашого уроку «Ми маємо рівні права й можливості!» 2 Мозковий штурм (10 хв) Мета: визначити уявлення учасників тренінгу про поняття «стать», та «гендер». Обладнання: плакат «Стать — це», «Гендер — це», маркери. Психолог. Будь-ласка, подумайте і назвіть, що є ознаками статі, а що — гендеру. (Психолог фіксує відповіді учасників на дошці, після чого аналізує їх.) 3 Вправа «Колона» (5 хв) Учні стають у колону один за одним, психолог говорить твердження, яке стосується понять «стать» або «гендер» (якщо «стать» — діти стоять на місці, якщо «гендер» — роблять крок праворуч). СТАТЬ ГЕНДЕР 1. Хлопчики переважно жвавіші за дівчаток 2. Дівчатка люблять бавитися ляльками, а хлопчики — машинками. 3. Жінки можуть народжувати дітей, а чоловіки — ні. 4. Жінки можуть годувати немовлят грудним молоком, а чоловіки — ні. 5. У хлопців-підлітків «ламається» голос, а у дівчат — ні. 4 Міні-проект «Ми маємо рівні права й можливості!» (20 хв) Мета: привернути увагу учнів до того, що як до чоловіка, так і до жінки потрібно ставитись з однаковою повагою, а розподіл обов’язків між ними щодо праці та виховання дітей та іншого є умовним і рівним. Матеріали: фарба гуаш, розведена у блюдцях, два ватмани з написом «Ми маємо рівні права й можливості!», вологі та сухі серветки за кількістю дітей, блюдця для серветок. Психолог об’єднує учнів у дві групи. Завдання: кожна група протягом 15 хвилин створює малюнковий проект «Ми маємо рівні права й можливості!» Потім у кожній групі обирають спікера, який презентує проект протягом 2 хвилин. Узагальнення ведучого. 5 Підсумок заняття (5 хв) Обговорення
Психолог. Дякую за активну, ефективну роботу. До побачення! | |
| |
Переглядів: 416 | |
Всього коментарів: 0 | |