Тема 3: Греція в XI — VI ст. до н. е.

Тема: Греція в XI VI ст. до н. е.

Мета: Ознайомити учнів з історичним розвитком Давньої Греції гомерівського та архаїчного періодів, дати характеристику творам Гомера як літературним пам'яткам та історичним джерелам; розвивати навички роботи з картою, в групах, історичними джерелами, підвищувати рівень куль­турного розвитку учнів.,

Хід уроку

  1. Організація навчальної діяльності.
  2. Перевірка домашнього завдання.

Історична розминка
Мікенська цивілізація це -
Ще одна назва Трої-
Автор «Ілліади»
Троянська війна-це

Періодизація Троянської війни.
Індивідуальне завдання:

На лінії часу позначити час існування Міккенської цивілізації, порахувати скільки часу пройшло з дня виникнення цивілізації і до наших днів.

  • Бесіда

1. Що ахейці запозичили від Критської цивілізації (техніку будівництва палаців; способи ведення сільського господарства; вміння обробляти бронзу, писемність.)

2. Наведіть приклади із існування Міккенської цивілізації, які найбільше вас вразили.
3.Хто відкрив Міккенську цивілізацію?

 

4.Гра «Виправ помилку: Основні досягнення ахейців. »

Ахейська цивілізація не мала своєї писемності.

В них було розвинене монументальне будівництво. Це палаци, царські усипальниці, піраміди.
Ахейцями було побудовано палац царя Міноса. (палац в Міккенах, фортеція в Тірінфі, гробниця Артрея)

Вони мали найбільші загони кінноти (флот) у всій Елладі.

Ахейці мали високохудожній живопис. Це: малюнки на полотні (настінний (фрески)) та вазовий.

5.Чому загинула Ахейська цивілізація?

  1. Етап орієнтації

- Із яких джерел ми дізнаємося про найдавнішу історію Греції.

  1. Етап визначення мети.
    (запис теми)

До темних Століть відноситься період близько 1200-800 рр.. до н. е.. Починається після спаду Мікенськой культури і закінчується з початком будови перших грецьких полісів (міст). Про цей період Греції історії майже нічого не відомо. Як ніби людство увійшло в Чорну діру. Епоху також називають «гомерівської», на честь поета Гомера, який описав у своїх працях ті смутні часи.
Отже, єдиними писемними історичними джерелами, що хоча б частково висвітлюють події тієї епохи, є поеми видатного грецького поета Гомера — "Іліада" та "Одіссея", створені у XVII ст.. до н.е. Поеми Гомера були першими літературними творами давніх греків.


Проблемне питання: Чи були підстави у вчених назвати період XIІ VIІІ ст. до н. е. «гомерівською» епохою

  1. Етап проектування.
  2. Етап організації і виконання плану роботи
  • Робота із схемою «Племена еллінів»
  • Робота з картою

Коли дорійці вторглися в Грецію, вони змусили ахейців переселитися на північ. Тепер місцем проживання ахейців став Аргос, дорійці зайняли о. Крит, частину п-ова Пелопонес та ін.. острови. Еолійці і проживали в Епірі, Македонії. Фракії. Іонійці-острови Евбея та ін..

  • Робота з ЛСК: «Результати нашестя дорійців»

 

Нашестя дорійців мало негативний вплив для господарського і культурного життя греків:

  1. занепад економічного та культурного життя; ;
  2. відновлення первісно-общинних відносин;
  3. зникнення ахейської писемності;
  4. примітивна кераміка, що прийшла на зміну високохудожнім виробам гончарів крито-мікенської цивілізації,
  5. загибель більшої частини ахейської знаті;
  6. спрощення поховальних обрядів
  7. переселення ахейців на інші землі
  • Сюжетна розповідь про «Одіссею» із демонстрацією слайдів.

Прослідкуємо як ці ознаки занепаду проявились. Звернемося ж великого Гомера. Поема «Ілліада» розповіла нам про Троянську війну. Темою «Одіссеї» є подорожі та пригоди хитромудрого Одіссея, царя Ітаки, який повертається з троянського походу. У цей час до його вір­ної дружини Пенелопи сватаються численні женихи, і син Одіссея Телемах рушає на пошуки батька.

«Одіссея» певною мірою є продовженням «Іліади»; дія поеми нале­жить до десятого року після падіння Трої. Багато випробувань і небезпек очікувало на Одіссея по дорозі в Ітаку: зустріч із велетнем-людожером Поліфемом, із чарівницею Кіркою, смертоносними сиренами, які приваблюють мореплавців ча­рівним співом, а потім гублять їх. Через десять років поневірянь Одіссей під виглядом жебрака повернувся до Ітаки, де його чекала вірна дружина Пенелопа. Тут його зустрів вірний свинопас Евбей.

  • Робота в групах

Помічник для 1 групи: Основу суспільства в гомерівський період становили общинники, їхнім основним заняттям було землеробство. Вони вирощували сільськогосподарську продукцію на маленьких земельних наділах, що були в їхній власності, а також працювали на багатіїв за мізерну плату. Усі види господарської діяльності – землеробство, ремесла, торгівлю – держава обкладала величезними податками. За словами героя гомерівської поеми Ахілла, життя общинників було не набагато краще, ніж смерть і пекельні муки. А гірше, ніж селяни-общинники, жили раби. їх використовували для тяжкої праці в домашньому господарстві або вони пасли худобу, працювали на полях. Гомер оповідав, що дома в Одіссея було 50 рабинь. Побут басилевсів (вождів), за описами Гомера, був дуже простим. Басилевси, хоча й мали рабів, самі орали землю. а їхні дружини пряли, прали білизну поряд із слугами й рабами. Правителі самі виготовляли предмети побуту і зброю.

Помічник для 2 групи: Якщо судити по тих нечисленних знахідках, які вдалося розкопати історикам, в той період населення в Греції страждало від браку металу, ремесло втратило свій колишній рівень, стало примітивним і грубим. Брак металу призвів до того, що навіть зброю починають виготовляти не від бронзи, а з обсидіану. Але починають з'являтися перші екземпляри, виготовлені із заліза. Але, найімовірніше, вони привозилися з Кіпру або з Малої Азії. Сама ж Греція поки не дійшла до виготовлення залізної зброї. Ремісники, яких називали деміургами, які мандрували селищами шукаючи собі роботу. По всій Греції відбувається зниження рівня художньої культури. Витончені розписи змінюються простим геометричним орнаментом.
Починають зникати кам'яні гробниці. Замість них з'являються ящикові могили або прості ями. І ніяких слідів багатих ритуалів поховань. Народ Греції явно бідував.
(робота з джерелом)

Помічник для 3 групи: Відмінності в становищі рядових общинників і басилевсів та аристократів чітко простежувалися у військовій організації Давньої Греції. Басилевси й аристократи воювали на бойових колісницях. їх підтримували у бою легкоозброєні піхотинці, якими зазвичай були прості общинники. Зброєю піхотинців були переважно списи з бронзовим або залізним вістрям. Опис їх часто трапляється в «Іліаді». Списи слугували як для метання, так і для ураження супротивника на близькій відстані. Гомер писав, що Ахілл убив Гектора саме за допомогою цієї зброї, а довжина списа Гектора сягала 5,5 м. Грізною зброєю були мечі, загострені з обох боків. Воїни того часу мали щити двох видів: один високий, який повністю закривав воїна, другий меншого розміру, круглий. Щити робили із шкіри биків і зміцнювали бронзовими пластинами. Цих воїнів називали гоп літами.

  • Робота з джерелами

Коли Одісей повернувся на Ітаку, ніхто не впізнав. Один знатний юнак запропонував йому роботу:

... Мандрівник, ти, мабуть, поденником будеш згоден найнятися
У службу мою, щоб працювати за плату хорошу в полі,
Рвати для з
бору терен, дерева садити молоді;
Круглий б рік отримував від мене ти рясну їжу,
Будь-як
ий потрібний одяг, для ніг належне взуття.

Питання: Яку плату отримували поденники за свою працю? Яку роботу вони виконували?

  • Робота з ЛСК «Давньогрецьке суспільство»
    -
    Який висновок можна зробити про грецьке суспільство? Чи було воно однорідним?

Ми говорили, що в період Крито-Міккенської цивілізації панував рабовласницький лад. (царі, раби, які споруджували величезні палаци, а потім обслуговували їх). Дорійські племена, які підкорили Грецію, жили невеликими родовими общинами. Але ми вже спостерігаємо явні ознаки майнової нерівності. Керували життям общини обраний її членами правителі – басилевси (аристократи, вельможі). З поем Гомера видно, що на цей час виникла заможна верхівка роду – аристократія, яка володіла багатьма землями, що передавалися у спадок.

  • Робота з джерелом

У розумінні Гомера , природний аристократ стоїть на голову вище будь-якого простої людини, в розумовому і моральному, так і у фізичному відношенні. У «Іліаді» аристократ Одіссей з презирством звертається до «чоловіка з народу», супроводжуючи свою промову кийовими ударами (справа відбувається на народних зборах ахейців):

Смолкни, несчастный, воссядь и других совещания слушай,
Боле почтенных, чем ты!
Невоинственный муж и бессильный,
Значащим ты никогда не бывал ни в боях, ни в советах.

Основу суспільства становили вільні общинники: селяни, скотарі, ремісники. Найнижчу сходинку суспільства займали раби: селяни-боржники, полоненні.

  • Робота з ЛСК «Організація влади»

    Верхівку влади посідав басилевс. Наступним органом влади були народні збори.. Інколи багато дорійських родів об'єднувалися у філи. Справами общини басилевсу допомагала керувати рада старійшин. Поступово філи об'єднувалися, і ці об'єднання були основою для виникнення згодом невеликих міст-держав – полісів.

Басилевс-верховний жрець, воєначальник під час війни
Народні збори-збори чоловіків племені.
Філа –плем'я, об'єднання родів.
Рада старійшин-старійшини знатних родів.
Поліс
– місто-держава, община громадян, з власними органами управління, законами, армією, судом
Тиран-правитель, який захопив владу силою
Демократія – влада народу

Центрами полісів були відроджені дорійцями міста, навколо яких розташовувалися невеликі поселення із сільськогосподарськими угіддями. У містах-державах на періоди воєнної небезпек або економічної скрути з-поміж найвпливовіших громадян обирали правителя з особливими повноваженнями. Він мав право одноособово вирішувати всі питання, що стосувалися життя міста. Таких правителів називали тиранами.

А оскільки міць тогочасного суспільства трималася на праці общинників, то тирани намагалися поліпшити їхнє життя, сприяючи розвитку землеробства, ремесел, торгівлі. Таким чином виникала демократія – влада народу

У відповідь вони мали підтримку найбідніших жителів. Спираючись на них, тирани втримували владу протягом тривалішого часу, ніж цього вимагало становище в полісі. Аристократія, яка втрачала свій вплив на життя полісу, намагалася відсторонити тиранів від правління. Внаслідок цього загострювалася боротьба за владу.

  • Це цікаво знати

1. Представники родової знаті постійно фігурують в поемах Гомера як "кращі", "добрі", "доблесні", а їм протиставляються "підлі" та "ниці" простолюдини. Знать Гомер називає "божественною". Причому знатність і багатство є нерозривно пов'язаними. Аристократи в поемах постійно вихваляються земельними володіннями, великими стадами, запасами заліза, бронзи та інших металів.
2. Гомер описує в своїх творах басилеїв, називаючи їх —"зевсонародженими", чим підкреслює їх божественне походження.

  • Робота з підручником

- Ми вияснили, що в Греції в дорійський період формувалась держава. А чи може держава існувати без законів?

- Тривалий час елліни користувались звичаєвим правом, але аристократія тлумачила закони на свою користь. Простий люд вимагав впорядкування законів. Ким і коли це було зроблено, ви дізнаєтесь із підручника.(621 р. до н.е.)

  • Рубрика «Це цікаво»(підручник ст.. 147)
  1. Етап контрольно – оцінювальний.

 

  • Незакінчені речення

Проблема: Чи були підстави у вчених назвати період XIІ — VIІІ ст. до н. е. «гомерівською» епохою?
Відповідь - це продовження незакінченого речення типу "можна зробити такий висновок…", "я зрозумів, що…

  • Фронтальне опитування.
  1. Який період в історії Давньої Греції має назву гомерівський!
  2. Які джерела допомагають нам скласти уявлення про давнє грецьке суспільство цього періоду?
  3. Коли з'явилися писані закони в Греції? .(621 р. до н.е.)
  4. Кого давні греки називали тираном? Яку роль відіграли перш тирани в житті суспільства?
  5. Підсумок уроку.

 

  1. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа.27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Система уроків по темі "Історія Стародавньої Греції" (6 клас) | Додав: uthitel (23.01.2018)
Переглядів: 761 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]